Článek
Opancéřovaní mazlíčci spí v lednici při stálé teplotě nepřesahující deset stupňů. „Pro mě je tohle zimování lepší variantou. Mohla bych je dávat do sklepa do bedničky s listím, ale hrozí nebezpečí, že se k nim dostanou myši,“ dodala mladá chovatelka.
Na jaře se Pepík a Fanča podrobí oživovací kůře ve vaně s teplou vodou a pak už řádně vykrmení poputují do venkovního jezírka.
Pak už nebude nic bránit úspěšnému rodičovskému páru v plození potomstva. Toho se za sedm let, co Pepík a Fanča obývají domácnost, chovatelka dočkala už třikrát. "Rozmnožování začíná u želv na jaře asi dva týdny po probuzení ze zimního spánku. Pepík u toho Fanče předvádí svatební tanec. Asi ho umí, odchovali jsme už na tři desítky mladých," směje se Silvie.
Samice za 1 až 2 měsíce po spáření snese vejce, která zahrabává do mělkých jamek. Mláďata se líhnou v závislosti na teplotě okolí od 60 do 115 dnů a měří asi 3 centimetry. Během prvního roku vyrostou asi do 6 centimetrů.
Želva nádherná
Přirozeným místem výskytu jsou stojaté nebo pomalu tekoucí klidné vody na jihovýchodě USA. V různých poddruzích se však díky své přizpůsobivosti vyskytují od jižní Kanady až po Mexický záliv. Žijí většinou v hustém porostu na břehu řek a jezer, kde se na kmenech a kamenech vyčnívajících z vody vyhřívají na slunci. Jejich počty jsou redukovány relativně velkým počtem predátorů jako jsou aligátoři, jiné masožravé želvy, vodní ptáci...
Želva nádherná dorůstá velikosti 15 až 30 cm. Typickým znakem je proužek nebo skvrna červené barvy po stranách hlavy. Někdy je skvrna i nahoře na hlavě. Barva může kolísat od oranžové až po krvavě rudou. Obecně se uvádí věk kolem 30 let, je ale znám případ želvy chované v zajetí, která se dožila 41 let.
Zimní spánek
Zimní spánek tzv. hibernace je stav strnulosti, ve kterém želvy přečkávají zimní období. Děje se tak jak ve vodě, tak i na souši. Metabolismus je v tomto období téměř úplně zastaven, proto přežijí želvy i pod ledem, kdy jim stačí jen kyslík, který získají z vody.
Protože i trávení je mimo "provoz", mohly by zbytky potravy ve střevech začít hnít a želva by pak nevyhnutelně uhynula. Proto při venkovním chovu želvy samy přestávají přijímat potravu. V akváriu je nutné asi 14 dní před zazimováním přestat krmit. Zimování není rozhodně nutností. Proto dáváme zimovat jen želvy ve výborném zdravotním stavu. Oslabení a nemocní jedinci by ho nemuseli přečkat.
Letní spánek
Letní spánek tzv. aestivace je stav strnulosti, který se liší od zimního. Želvy pomocí něj překlenou nepříznivé období (přílišné horko, nedostatek vody) ve stavu klidu. Délka takového stavu je hodně proměnlivá a dostavuje se jen v případě potřeby.