Článek
V roce 2017 došlo na dálnicích k 4387 nehodám z celkového počtu 103 821 nehod. Naopak nejvíce se jich stalo na místních komunikacích (38 432 případů – 52 mrtvých) a silnicích II. třídy (15 398 případů – 117 mrtvých). Účastníci kulatého stolu se shodli, že právě na komunikacích nižších tříd ve správě obcí a krajů se nedaří zajistit dostatečná bezpečnostní opatření.
Představitelé Evropské asociace bezpečnosti silnic (EABS) by uvítali i vyšší zájem vedení krajů o pasivní bezpečnost silnic. Právě snižování počtu mrtvých ve formě podpory zavádění prvků pasivní bezpečnosti a osvěta tvoří jádro činnosti asociace, která reprezentuje světové hnutí Vize Nula v ČR.
„Překvapilo nás, že ve Středočeském kraji se diskuze nezúčastnili zástupci vedení kraje. Byli zváni, přislíbili účast a nedorazili. Doufám ale, že se nám podaří s kraji navázat užší spolupráci, jako například s ministerstvem dopravy,” posteskl si ambasador asociace Marcel Mourek.
Středočeský kraj přitom zaznamenal v roce 2017 nejvyšší meziroční nárůst počtu nehod mezi všemi kraji (+874 dopravních nehod). Jde zároveň o kraj s největším počtem usmrcených osob – 63 lidí.
Nebezpečí na lokálních silnicích
Fakt, že problém bezpečnosti silnic ve Středočeském kraji není v husté síti dálnic do hlavního města, potvrdil i zástupce Ministerstva dopravy a současný vedoucí BESIPu Tomáš Neřold. „Lidé havarují a umírají především na místních komunikacích a silnicích nižších tříd. Právě tam je zapotřebí investovat do infrastruktury a tam mají nové moderní prvky pasivní bezpečnosti největší smysl,” podotkl pověřený šéf BESIP.
„Doprava v našem kraji raketově roste. Zaznamenali jsme meziroční nárůst nákladní dopravy o 6 procent, osobní o 4 procenta. Většina komunikací je projektovaných před rokem 2010, přitom proti němu nám vzrostla nákladní doprava o 27 procent," konstatoval vedoucí Odboru dopravní policie Středočeského kraje plk. Karel Holý.
Hledání nebezpečných míst pokračuje
Analytici EABS představili také novou on-line mapu nebezpečných míst. Mapa nyní zobrazuje analyzovaná místa v Plzeňském kraji a probíhá vyhodnocování míst v kraji Středočeském. Aplikace je dostupná na webu asociace: http://bezpecnejsisilnice.cz/mapa, kde kdokoliv může nahlásit potenciálně nebezpečné místo. Tím se mapa liší od jiných statistik, které vycházejí pouze z již proběhlých nehod.
Lidé upozorňují například na rizika nárazů do pevné překážky (např. stromu nebo sloupu), které jsou podle policejních statistik druhou nejčastější příčinou úmrtí (117 mrtvých z celkových 502 v roce 2017).
Asociace představila prvky pro ochranu řidičů a silničářů
Tématem diskuze byla ochrana prostoru, na kterém probíhají silniční práce.
„Doporučujeme nejmodernější opatření. Patří k nim dopravní značení s proměnným digitálním zobrazením informací, LED technologie, termoplastické žluté pásy, mobilní bariéry a tlumiče nárazu, bezpečnostní ukončení svodidel apod.,“ shrnul ambasador EABS Marcel Mourek.