Článek
Varany papuánské (Varanus salvadorii) chová ostravská zoologická zahrada od roku 2011, kdy byli přivezeni celkem tři mladí jedinci měřící asi 180 cm zatím nezjištěného pohlaví a jeden o půl metru delší samec. V dospělosti mohou dorůstat až tří metrů.
U malých zvířat není jednoduché pohlaví určit. Proto byli tři menší varani hned po příjezdu zrentgenováni a z výsledku usoudili pracovníci zoo, že jde o tři samice. Všechny tři samičky byly následně umístěny do akvaterária v pavilonu Papua s tím, že se k nim časem větší samec přidá.
Jedna ze samiček však začala po několikaměsíčním pobytu v novém prostředí snášet vejce. Velkým překvapením pro pracovníky bylo to, že vejce byla oplozená. Mezi třemi samicemi musel být tedy alespoň jeden samec.
Vzhledem k tomu, že rodičovská péče u většiny plazů spočívá pouze v nakladení vajíček, byla snůška přemístěna do inkubátoru v chovatelském zázemí. Po vylíhnutí jsou plazí mláďata zcela samostatná, takže péči rodičů nevyžadují. Naopak by hrozilo, že by mohla být svými rodiči považována za kořist, a tudíž pozřena.
Po 202 dnech inkubace se vylíhlo první mládě varana papuánského v ČR. Co dva dny se pak vylíhla i zbývající tři mláďata. Jejich délka byla okolo 40 cm. Všechna prospívají velmi dobře. V současné době již měří přes 50 cm.
Varani papuánští jsou chováni velmi vzácně. Celkem je uváděno, že ve 12 evropských zoologických zahradách je chováno pouhých 26 varanů papuánských. Za celou dobu chovu se podařilo odchovat mláďata pouze v jedné z nich, a to v Madridu.