Článek
Už vás nebaví válet se v tomhle vedru na dece u rybníka? Přijďte se zchladit do liberecké iQLANDIE, protože právě tady na vás čeká pořádná sprcha ledových pokusů. Těšit se můžete na divokou science show, během které vás do vědy zapálení lektoři zmrazí kouzelnou mlhou nebo vám polijí ruku kapalným dusíkem o teplotě -196 °C.
O něco decentnější ochlazení nabízí Vodní svět, který se nachází jak uvnitř science centra, tak venku. A jestli vám i přesto bude hic, zajděte na originální workshop Věda v kuchyni. Mimo jiné tu zjistíte, co se stane s marshmallownem ve vývěvě a jak správně namíchat Archimédův koktejl, ale hlavně si z hodiny plné experimentování odnesete osvěžující překvapení.
Naopak v ostravském Velkém světě techniky v areálu Dolních Vítkovic můžete v prvním srpnovém týdnu navštívit hned několik mimořádných programů s biologickou, technickou i vesmírnou tématikou.
Láká-li vás více biologie, určitě zavítejte na představení Krvinky v akci, jež vzniklo na počest českého lékaře Jana Jánského – jednoho z objevitelů krevních skupin. Zjistíte například, jestli může PAT věnovat krev MATovi a vzápětí si to i prakticky vyzkoušíte. Pro nejmenší návštěvníky bude navíc připravena i pohádka o krevních skupinách.
Jestliže patříte mezi milovníky techniky, můžete o víkendu 6. a 7. srpna navštívit představení Síla páry – Denis Papin. Kdyby vám toto jméno náhodou nic neříkalo, zeptejte se maminek a babiček na proslulý „papiňák“. Někteří se ho bojí, jiní ho milují. Jenže síla páry dala do pohybu mnohem větší stroje, než je kuchyňský tlakový hrnec.
Do vesmíru se můžete vydat z Malého světa techniky U6. Startuje se v neděli 7. srpna odpoledne. Připraveno je pro vás povídání o hvězdách a nápadných souhvězdích, Mléčné dráze i objevech spojených s vesmírem.
A pokud byste si chtěli nebeské objekty prohlédnout na vlastní oči, vydejte se na Hvězdárnu a planetárium Brno. Po celý srpen zde můžete od úterý do soboty nahlížet do blízkého i vzdáleného vesmíru velkými dalekohledy. Podmínkou je pouze jasná obloha a příznivé počasí. Začít přitom můžete už odpoledne pohledem na naši nejbližší hvězdu – Slunce.
Ve speciálním chromosférickém dalekohledu ji spatříte tak, jak byste ji na vlastní oči nikdy nezahlédli. Čekají na vás výtrysky žhavého slunečního plazmatu a bude-li vám přát štěstí, i tmavé sluneční skvrny.
Pozorování hvězdné oblohy začíná v srpnu až za soumraku ve 21:00. Nezůstane ale samozřejmě jen u hvězd a souhvězdí. V dosahu brněnských dalekohledů jsou totiž i blyštivě hvězdokupy, éterické mlhoviny nebo galaxie vzdálené desítky milionů světelných roků. V srpnu si navíc můžete prohlédnout i tři planetární světy – Mars s polární čepičkou, Jupiter s jeho měsíci a oblačnými pásy v mohutné atmosféře i Saturn se slavnými prstenci a největším měsícem Titan.