Hlavní obsah

Navzdory sněhu zámek v Buchlovicích zaplavily tulipány

Novinky, Dagmar Šnajdarová

Ani zámek v Buchlovicích neminula mimořádná velikonoční sněhová nadílka. Zámek uvítal své návštěvníky ve slavnostní „bílé“ a měl pro ně připravenu i mimořádnou nabídku.

Foto: Dagmar Šnajdarová

Krásné tulipány v sala terreně buchlovického zámku

Článek

Svátky jara symbolizuje na zámku výstava tulipánů Tulipománie IV. V sala terreně můžete až do 3. dubna obdivovat rozsáhlou výstavu sortimentu řezaných tulipánů.  

Na Velikonoční pondělí můžete zažít i prohlídky zámeckých interiérů vyzdobené aranžmá z řezaných květin. Zámek bude otevřen od 10 do 16 hodin.  

A proč právě Tulipánománie? Tulipománie byla tulipánová horečka, z níž se následně stala nejstarší spekulační bublina, vypukla v Holandsku v letech 1634 až 1637.  

Vzestup a pád tulipánů

Rodnou zemí tulipánů je údajně Turecko. Odtud byly tyto květiny dovezeny v roce 1593 správcem botanické zahrady v Leidenu do Holandska. Na jaře příštího roku mohl tedy vykvést v této zahradě první tulipán.  

I přes svůj exotický původ nevzbuzovala rostlina zpočátku nijak velký zájem. Teprve poté, když holandští pěstitelé začali křížit různé druhy tulipánů a z jednobarevných červených, bílých a žlutých květů vykouzlili ohňostroje barev, stal se tulipán kultovním objektem a jeho obliba stoupala.

Úspěšní pěstitelé získali na vážnosti a začali pořádat soutěže o nejkrásnější květinu. Když nebyl dostatek tulipánových cibulí určitého druhu, jejich ceny stoupaly.

Tulipánománie ovládla celé Holandsko, vznikl „tulipánový zákon“ – za poškození cibulí hrozilo vězení, byly pořádány dražby tulipánových cibulí, a dokonce existovali notáři, kteří se specializovali na tulipány. Na holandských burzách se vedle akcií začalo obchodovat i se vzácnými cibulemi tulipánů.  

V roce 1637 dosáhlo davové šílenství kolem tulipánů zvratu, nabídka převýšila poptávku, tulipánová bublina praskla a ceny se zřítily dolů. Mnoho obchodníků zbankrotovalo pod vlivem nyní bezcenných tulipánových kontraktů a celé holandské hospodářství se dostalo do vážných potíží. Na tulipánových kontraktech výrazně prodělal i Rembrandt van Rijn, ten Rembrandt, jehož obrazy dnes v aukčních síních dosahují závratných cen. Světoznámý malíř ohlásil úpadek, musel prodat svůj dům v dražbě a nakonec v chudobě zemřel. 

Kdo tenkrát včas rozpoznal změnu trendu, mohl na tulipánománii vydělat a získat velký majetek. Kdo však z vlaku včas nevystoupil, musel počítat s obrovskými ztrátami.  

Přijďte si prohlédnout zámecké komnaty zaplavené bohatým sortimentem pestrobarevných tulipánů a jejich vůněmi.

Související témata:

Výběr článků

Načítám