Článek
Výstava zpracovávající téma mykologické ilustrace – kreslené podoby hub od poloviny 19. století do současnosti, byla v přerovském zámku otevřena 5. května letošního roku.
Nejstarší vystavené tabulky pocházejí ze souboru Obrazy k názornému vyučování od Karla Slavoje Amerlinga z roku 1852. Vaší pozornosti rozhodně neujde šest rozměrných školních obrazů ze 40. let minulého století od malíře Otakara Zejbrlíka, které ukazují hřib, muchomůrku a čtyři přírodní scenérie s mnoha druhy u nás běžných hub.
Součástí výstavy je i přehlídka atlasů hub a naučné literatury. Vytvářeli je mykologičtí odborníci sami nebo spolu s výtvarnými umělci. K vidění tak budou díla Otto Ušáka, Jana Macků, Františka Smotlachy a jeho syna Miroslava, Rudolfa Vejrycha, Václava Melzera, Alberta Piláta, Aurela Dermeka, Bohumila Vančury a dalších. Ke zhlédnutí jsou rovněž ilustrace přerovského mykologa a kreslíře hub Jiřího Polčáka.
V kontrastu s velkými nástěnnými obrazy můžete na výstavě shlédnout i ukázky miniaturních kreseb hub – na poštovních známkách. Své vědomosti si můžete ověřit hravou formou na místě, při řešení zábavných her a houbařských kvízů. Pro potěšení zájemců o mykologickou kresbu byly k výstavě vydány také pohlednice a výběrový katalog školních obrazů.
Výstava navazuje na výstavu MYKOKOSMOS, která právě probíhá v Ornitologické stanici Muzea Komenského v Přerově. Obě „houbařské“ výstavy, na přerovském zámku i na ORNIS, jsou propojeny, a to nejen tématem. Při zakoupení vstupenky na kteroukoliv z nich, získáte na druhou výstavu poloviční slevu ze vstupného.
Další informace:
Mgr. Jarmila Klímová; tel. 581 250 545
e-mail: klimova@prerovmuzeum.cz