Článek
Pomohl jim k tomu nápad zkušeného trenéra i manažera volejbalistů EGE České Budějovice Bohuslava Chába. Letos k vylepšení projektu využili prostředky z programu Jižní Čechy olympijské.
„Dohodli jsme se před několika lety na osmi základních školách a zavedli jsme pro žáky druhých a třetích tříd kroužek volejbalu. Když kluci ve škole v kroužku skončí, často chtějí hrát volejbal dál a hlásí se do přípravky ve Volejbalovém klubu Jihostroj,“ uvedl Cháb.
Ocenil především zájem ředitelů škol, kde se dohodl. Teď je přípravka jednoho z nejlepších klubů v republice plná. Při konkurenci dalších sportů se to však v nedávné minulosti v Jihostroji tolik nedařilo a právě originální projekt vydatně pomohl.
Systém volejbalových kroužků na základních školách nespočívá pouze v hraní volejbalu po školní výuce. Kluci mají turnaje v Českých Budějovicích. To už je pro ně pobídka, aby se snažili. Vždyť reprezentují svoji školu. A toho si považují i nejmladší žáci.
„Ve školním roce jsou čtyři turnaje. První je v říjnu, další v lednu, v dubnu a v červnu. Náročnost na turnajích stoupá. Při prvním mohou kluci míč i chytit a nahrát si jinak než volejbalově. Mohou míč přes síť i přehodit. Na posledním turnaji však musí už jen pinkat, hrát volejbal,“ přiblížil Cháb. Systém turnajů tím vede školáky k tomu, aby se krok po kroku zlepšovali.
Čtyři turnaje se hrají vždy na čtyřech volejbalových minihřištích systémem tři proti třem současně. Školy dají z kroužků dohromady nejlepší volejbalisty a sestaví kolem pětadvaceti tříčlenných celků. Každý zápas ve skupině trvá sedm minut a jeho skóre se zapíše do tabulky. Potom se hraje o konečné umístění od první do poslední příčky. Jeden turnaj trvá přes pět hodin, zápasů je pořádná porce.
Do projektu se zapojily českokrumlovské školy Plešivec a Za nádražím, základní škola v Kamenném Újezdě a pět škol v Českých Budějovicích – Pohůrecká, Matice školské, Bezdrevská, Ludvíka Kuby a Oskara Nedbala, kde se turnaje hrávají.
Prostředky z programu Jižní Čechy olympijské využili organizátoři na pronájmy tělocvičen, či na úhradu cestovného a také na nákup medailí i pohárů. Část prostředků dostal lektor, který jezdí na školy a instruuje učitele – trenéry a organizátory turnajů. Projekt je jihočeským originálem a zájem o něj už mají i další kraje.
Volejbalový klub EGE České Budějovice vznikl koncem 90. let minulého století, když převzal soutěž mužů od Meteoru České Budějovice, tehdy druhou ligu. Ihned postoupil do první ligy. Postupně se vypracoval tak, že druhou nejvyšší soutěž volejbalistů v Česku třikrát vyhrál. Dnes hraje pod názvem VK EGE České Budějovice B. Klubem prošla řada hráčů Jihostroje. Od počátku do současnosti VK EGE vede Bohuslav Cháb, autor projektu Chlapecký volejbal do základních škol.