Článek
Většinou všechno začíná hradní minulostí, nejinak tomu je i na Chyši. To se tu usadil Odolen z Pětipes, nádherné rodné i rodové jméno, a postavil hrad. Po několika staletích pevnost pobořili, protože vlastník Burian z Gutštejna se postavil proti svému králi. Jiřík z Poděbrad to tak nenechal a Chyše šly do trosek. Když se k panství dostal pan Lobkowicz, vystavěl tu renesanční zámek, který obratem prodal. Do barokního slohu Chyše přestavěli Karel Jiří Michna z Vacínova a jeho paní Anna Ludmila Kolovratová-Krakovská.
Z té doby pochází i nádherný pokoj se štukovou stropní výzdobou a Brandlovou výmalbou.
Od Prokopa k Prokopu
Novodobá historie se začala psát s příchodem hrabat Lažanských.
Psal se Prokop I. Lažanský, byl nejvyšším kancléřem a jméno Prokop se táhlo rodem až do druhé světové. Majetek rozdělil mezi syny, Prokopa II. a Jana, takže vznikly dvě rodové linie, chyšská a manětínská.
Nynější podobu zámku dal Prokop III, (1823-1868), v duchu tudorovské gotiky. Přestavbu provedl pražský stavitel František Havel podle plánů známého architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. Po smrti Prokopa III. přešel majetek na synovce, po jeho smrti na syna Vladimíra. I on měl syna Prokopa.
Čapek to nevydržel
Na zámku pobýval několik měsíců roku 1917 jako vychovatel Prokopa IV., spisovatel a dramatik Karel Čapek. Jeho svěřenec byl puberťácký teenager, na učení kašlal, takže Čapek raději odešel. Přesto měl ale ze zámku pár dobrých námětů, např. na Věc Makropulos nebo Krakatit. Čapkovi je věnována část expozice. Prokop převzal panství roku 1925, to už měl po mladických výbojích a statky udržoval ve velmi dobré kondici. V roce 1945 se éra Lažanských na Chyši na dlouhá léta uzavírá.
Znovuzrození se koná
Po „revoluci“ to vypadalo, že zámku přeje štěstí, společnost Balnex, a.s., z něj chtěla udělat hotel, ale v těch dobách podobných projektů byly desítky, novogotika se měnila ve staroruinu. Záchrana přišla v hodině dvanácté. Roku 1996 zakoupili areál Vladimír a Marcela Lažanští. Pan Vladimír je nepřímý potomek posledního majitele. Zakousl se do Chyše a z odepisovaného zámku se mu podařilo za pomoci ministerstva kultury, památkového úřadu v Plzni a s podporou karlovarského úřadu objekt zachránit. Zámek vypadá jak nově postavený, zámecké interiéry nabízejí zajímavou trasu, vedlejší pivovar je po rekonstrukci vyhlášený pivem i kuchyní. Chyše zůstaly zachovány, desítky jim podobných už ale nikdy neuvidíme.
www.chyse.com