Článek
Novinkou jsou navíc i bezúročné půjčky na výměnu kotlů až ve výši 200 tisíc korun. Ty prostřednictvím měst nabídne zájemcům Státní fond životního prostředí.
Potřebné informace se zájemci dozví na speciálním kotlíkovém semináři. Ten se v Bohumíně uskuteční už po Velikonocích, a to ve středu 24. dubna od 16 hodin v budově radnice. Poradit se s pracovníky krajského i městského úřadu mohou přijít nejen Bohumíňáci, ale také obyvatelé sousedních měst a obcí, například Dolní Lutyně či Rychvaldu.
„V průběhu kotlíkového semináře se lidé dozvědí, co vše je nutné udělat pro to, aby na kotlíkovou dotaci dosáhli. K dispozici jim budou i pracovníci Státního fondu životního prostředí, kteří je budou informovat o možnostech bezúročných půjček, které bude v této vlně možné nově využít. Zajišťovat je organizačně bude město. Proto teď sestavujeme seznam konkrétních zájemců, abychom jim zarezervovali od státu dostatečné množství financí. Lidé by tedy neměli příliš otálet s tím, zda si kotel s pomocí půjčky vymění či ne. Pokud se nám nahlásí příliš pozdě, nemusíme už mít na jejich půjčku dostatek prostředků,“ varoval místostarosta Bohumína Lumír Macura.
Doplnil, že od září 2022 začne platit zákaz provozu starých neekologických kotlů. Domácnosti, které budou i přesto v kotlích 1. či 2. emisní třídy topit, hrozí až 50tisícová pokuta.
Díky kotlíkové dotaci ve třetí výzvě si budou moci majitelé rodinných domků pořídit plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla a kotle na biomasu, které splňují nejvyšší emisní třídu. Kotlíkové dotace však už není možné využít na nákup kotlů, které spalují uhlí. Dotaci poskytuje prostřednictvím kraje Ministerstvo životního prostředí z Operačního programu Životní prostředí. Pro Moravskoslezský kraj je vyčleněno 500 milionů korun s tím, že má po vyčerpání této částky přislíbeny od ministerstva další prostředky na výměnu kotlů. S největší pravděpodobností se ale jedná už o poslední dotace na nákup kotlů.
„Doufáme, že se lidé pro výměnu starých kotlů rozhodnou. Věříme, že tomu pomohou nejen bezúročné půjčky, ale i náš městský příspěvek. Na každý nový ekologický kotel dáme domkařům z Bohumína 7,5 tisíc korun,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.
Dodal, že o kotlíkovou dotaci si v první a druhé vlně požádalo 257 Bohumíňáků. Kraj jim zatím na dotacích proplatil 24 milionů korun, samo město přispělo dvěma miliony. Toto číslo ovšem není konečné, dotace bohumínským žadatelům kraj i město stále vyplácejí.