Článek
Hrdinkou příběhu Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou je mladá židovská dívka Kateřina, které se krátce po příjezdu do osvětimského koncentračního tábora podaří dostat do společnosti několika pohádkově bohatých židovských miliónářů s americkým občanstvím, kteří byli nacisty zajati v roce 1943 v Itálii. Skupině miliónářů je jako průvodce přidělen důstojník Bedřich Brenske, který se svěřenými zajatci manipuluje mimořádně rafinovanou metodou hraničící s psychologickým terorem. Někteří začínají tušit, že se svobody nedočkají a že jde o podvod.
Příběh, který napsal Arnošt Lustig, se dostává opět po roce, kdy měl premiéru v nastudování Divadla Pod Palmovkou, na vlakové nádraží Praha-Bubny, kde se bude hrát od 2. září do 10. září. A to v rámci festivalu židovské kultury Devět bran. Začátky představení jsou ve 20. hodin. Vstupné se neplatí. Představení jsou hrána zdarma.
Hlavní postavu v tomto představení, židovského obchodníka Hermana Cohena - mluvčího celé skupiny zajatých židů, hraje Dušan Sitek. Herec svojí rolí žije a je přesvědčivý od začátku až do úplného, tragického závěru. V loňském roce se představení hrála v Čechách a na Moravě, ale také přímo v Osvětimi. Letos se hrálo na Slovensku.
Hraje se vždy na vlakových nádražích a jevištěm je vagón. V něm se odehrává i část hrůzného příběhu z II. světové války. Proto na vás představení působí přesvědčivě. Chvílemi máte pocit, jako byste byli vtaženi do děje a příběh prožívali se všemi postavami. Bedřicha Brenskeho hraje Radek Zima, Kateřinu Horovitzovou Anna Stropnická nebo Denisa Pfauserová j.h.
Slavné dílo se dočkalo i televizního zpracování. Televizní film režiséra Antonína Moskalyka z roku 1965 získal Cenu mezinárodní kritiky na festivalu Prix Italia a Hlavní cenu na festivalu v Monte Carlu a v hlavních rolích jsme mohli vidět Jiřího Adamíru, Martina Růžka a Lenku Fišerovou.