Článek
Ta se totiž z devadesáti procent natáčela právě ve zdejším parku v klubu Bublina, pár desítek metrů od letního kina. Na slavnostní předpremiéru proto do Bohumína dorazil i režisér Jan Hřebejk spolu s herečkou Hanou Vagnerovou a producentem Danielem Strejcem. Bohumíňáci je přivítali bouřlivým potleskem.
Předlohou pro film byla Janu Hřebejkovi divadelní komedie Zakázané uvolnění pražského divadla A Studio Rubín, kterou napsal Petr Kolečko (mj. autor k filmu a seriálu Okresní přebor nebo televiznímu sitcomu Čtvrtá hvězda). Celý příběh se přitom odehrává na baru.
„Divadelní hru jsem viděl asi pětkrát a okouzlila mě. Je vtipná, inteligentní a zároveň obsahuje závažné téma. Je jen málo takových původních skvělých komedií. Proto jsem se rozhodl vzít hru ve stejném obsazení do reálu a filmovými prostředky ji převést do filmu,“ prozradil o vzniku svého nového filmu režisér Jan Hřebejk, který podle divadelní hry natočil už snímek Odpad, město, smrt.
Scénáře pro film se opět zhostil Petr Kolečko za dramaturgické spolupráce s Janem Hřebejkem. Pro film ovšem museli filmaři najít ten pravý bar. Když projeli křížem krážem Ostravsko a zdálo se, že jejich hledání je marné, narazili na ten pravý v Bohumíně. Místní Klub Bublina přejmenovali filmaři na Lapačku a natáčeli tady vloni v červenci rovných deset dní. Další tři dny pak strávili při natáčení v exteriérech v Šilheřovicích a v Ostravě.
Divákům se ve filmu představí stejné herečky jako v divadelní hře. Roli barmanky si střihla Jana Stryková, nevěstu Kláru hraje Zuzana Stavná a svědkyni jejího ženicha Ivetu představuje Hana Vagnerová.
„První den natáčení jsme tápali a museli jsme se učit hrát pro film a měnit výrazové prostředky. Na divadle člověk přeci jen více přehrává, a tak jsme pro film museli hledat vhodnou formu. Natáčení jsme si ale moc užili, neslo se v kamarádském duchu a vůbec nevadilo, že jsme pendlovali mezi Bohumínem a Ostravou, kde jsme s holkama večer vystupovaly na Shakespearovských slavnostech,“ řekla herečka Hana Vagnerová.
Vstupné na bohumínskou předpremiéru bylo symbolické - 20 korun. Vybralo se téměř dvanáct tisíc korun. Výtěžek ze vstupného věnovalo město symbolicky na provoz sociálně terapeutických dílen Klíček Centra sociálních služeb Bohumín.
Jeho mentálně postižení klienti si s nadačním fondem Přes kaluže také vyzkoušeli role herců, a to ve filmu Svět je krásný. Z rukou Jana Hřebejka si dvanáctitisícový šek převzala ředitelka Centra sociálních služeb Anna Oršulíková.
„Bylo to skvělé, kino bylo narvané, režisér byl nadšen, téměř dojat. Do Bohumína se určitě vrátíme,“ řekl o bohumínské předpremiéře producent Daniel Strejc. Po předpremiéře rozdával režisér úsměvy, fotil se s fanoušky a spolu s producentem i Hankou Vagnerovou se vydal ještě zkontrolovat místo činu – klub Bublina.