Článek
Druh Victoria regia neboli viktorie královská objevil v roce 1801 český botanik, lékař a cestovatel Tadeášem Haenkem v Rio Mamore, na přítoku řeky Amazonky. Unikátní rostlinu pojmenoval po anglické královně Viktorii. V Evropě byla poprvé vypěstována roku 1849 v Královské botanické zahradě v Anglii, v českých zemích v roce 1952 v Děčíně.
"V domovině je vytrvalou rostlinou. V našich klimatických podmínkách ji kvůli nedostatku slunečního světla v zimních měsících pěstujeme jako jednoletou rostlinu ze semen," uvedla vedoucí oddělení sbírkových skleníků Helena Kalusová.
V domovských pralesích dorůstá viktorka gigantických rozměrů. "Kruhovitě-talířovité listy dosahují až 2 metry v průměru a unesou ležícího dospělého člověka. Traduje se, že nejednomu člověku zachránila život před aligátory," poukazuje Helena Kalusová na listy, jejichž rubová strana je pokryta ostny.
Sněhově bílé voňavé květy o průměru až 20 cm rozkvétají ve večerních hodinách. Květ vydrží několik hodin, maximálně však 2 dny, kdy přechází do tmavě růžových odstínů. Tropický skvost vydrží plně rozvitý v dopoledních hodinách, kde je možné si ho nafotit. Viktorie má podle pěstitelů přichystaná i další poupata, která se zřejmě rozvinou v květy ještě tento týden.
Sbírkové skleníky nabízí v těchto dnech nepřeberné množství barev květů a plodů od kvetoucích lián Bouganvillea, Jasminum, Alamanda přes rozkvetlá granátová jablka, filodendrony, monstery, palmy. Návštěvníkům jsou otevřeny denně mimo pondělí v čase od 9.30 do 18.00 hodin. K prohlídce je palmový, kaktusový, tropický a po rekonstrukci znovu otevřený subtropický skleník.