Hlavní obsah

Muzeum v Poličce zve na výstavu betlémů. Autoři je většinou vytvořili jako dárek

Novinky, Alena Zavoralová

Mohou být lecjaké: malé, velké, dřevěné nebo z papíru. Tradiční i moderní. Ale všechny nám připomínají svátky klidu, míru a pohody, které jsou za dveřmi. Navštivte výstavu betlému v poličském muzeu a nasajte vůni jehličí, růží a zaposlouchejte se do tradičních koled...

Foto: Alena Zavoralová
Článek

Výstava Narodil se Kristu Pán, z růže kvítek vykvet nám… představuje jedinečnou ukázku betlému nových i starých, jenž se dědí z generace na generaci. Vystaveny jsou převážně betlémy těch, kteří je sami vytvořili pro sebe a svou rodinu jako dárek.

„Vždy je tvořila pevná konstrukce umístěná na nábytku nebo samonosně, přikrytá barevným papírem a mechem a co nejpočetněji zaplněná lidskými a zvířecími postavičkami, domy, stromy a keři. Tak se jesličky neustále rozrůstaly a nezřídka se stávalo, že betlemář a jeho rodina spávali po celou zimu pod jejich konstrukcí. Některé se stavěly kolem dvou nebo tří stěn,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková.

„V Poličce se betlémy skládají zpravidla ze tří částí: vlevo je pastvina, vpravo město Jeruzalém, uprostřed jsou jesle. Bývají zpodobněny jako polorozbořený Davidův hrad, jehož vnitřní prostor je většinou zakončen půlkruhem s paprsky,” dodala.

Mimo jiné se ve velkém výstavním sále můžete těšit na vůni jehličí, ozdobené jesličky nebo dobové fotografie. Vánoční koledy podtrhnou atmosféru vánoc stejně jako nazdobený strom.

V prostorách malých výstavních sálků muzea se návštěvníci mohou těšit i na grafiky a kresby s tématem betléma a vánoc ze soukromé sbírky Jarmily Janků. Sběratelka, jež má blízký vztah k výtvarnému umění a mimo jiné v Brně pracovala v Klubu přátel výtvarného umění a patnáct let vedla sekci grafiky a krásné knihy, svou rozsáhlou kolekci, která čítá více než 100 autorů, ráda vystavuje a průběžně doplňuje již třicet.

Některá díla vystavila poprvé právě v Poličce, například malbu Útěk do Egypta od Jiřího Štourače z Bystrého, dvě reprodukce malby od Vlasty Švejdové z Brna, litografii Bible Banana od známého pražského humoristy Jiřího Slívy a dřevořez Klanění tří králů v Litomyšli od Zdeňky Olivové. V grafikách jsou zastoupeny všechny hlavní techniky provedení listů.

„Snad se někteří vnímaví návštěvníci zastaví i u některého z panelů, kde výtvarníci malíři a grafici vyjádřili svůj vztah k tomuto svrchovanému fenoménu Vánoc. Věřím, že exponáty jim mohou udělat radost v dnešním přetechnizovaném světě, kde komerce vytlačuje i vánoční atmosféru,“ řekla Jarmila Janků.

Výstava potrvá do 15. ledna 2017. Navštívit jí lze i během vánočních svátků.

Út - ne: 9.00 –12.00, 12.30 – 16.00 hodin

24. 12. – 10.00 – 14.00 hodin

25. – 30. 12. – 10.00 – 16.00 hodin

31. 12. 2016 / 1. 1. 2017 – zavřeno

Výběr článků

Načítám