Článek
Sušice má své kouzlo, které se navíc umocňuje v čase předvánočním. K příjemnému naladění bezpochyby přispěje i návštěva zdejšího muzea.
Pohybující se figury
Asi největším pozornost budete samozřejmě věnovat překrásnému mechanickému betlému, který po dobu deseti měsíců vytvářeli řezbáři Karel Tittl a Pavel Svoboda a v roce 2004 jej poprvé představili veřejnosti.
„Betlém, koncipovaný do šesti úrovní, je v muzeu zasazen do prostoru 6 x 3,5 x 2,8 metru. Tvoří jej kolem třiceti velkých figur v popředí, přibližně 150 pevných a 150 pohyblivých figur osazených do krajiny Sušicka. Pohybuje se také několik z celkem 35 objektů (mlýnská kola, vory…). Celková rozloha betlému je přes 16 metrů čtverečních,“ uvádí se na webových stránkách muzea.
A kolik bylo při výrobě zpracováno materiálu? Použito bylo zhruba 30 metrů čtverečních překližky, 1,5 metrů krychlových borového a více než 6,2 metrů krychlových lipového dřeva. Krajina pak byla dotvářena pomocí polystyrenu a modelářských materiálů.
Významné stavby i řemesla
Sušický mechanický betlém je ukázkou „starých dob“. Můžete obdivovat klasické roubenky, šumavské statky, kamenné stavby včetně těch, které si pamatují pouze starší generace – židovskou synagogu v Sušici nebo prášilskou papírnu.
Samozřejmě nechybí sušické kostely, domy na náměstí a známé dominanty, jako např. kaple Anděla Strážce či rozhledna na Svatoboru. Objevit ale můžete i významné lokality v okolí Sušice – hrady Kašperk, Velhartice a Rabí.
Když se betlém rozpohybuje (v 10.00, 11.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hodin) a některé jeho části se zvýrazní osvětlením, ocitnete se v jiném světě. Voraři plavící dřevo, kašna se stříkající vodou, dřevaři řezající dřevo, koně zvedající kopyta a mnoho dalších pohybujících se figur a věcí vás vtáhnou do staré Šumavy. Vydržíte je sledovat až do konce a stejně budete mít pocit, že jste nestihli prozkoumat každou část tohoto úžasného zařízení.
Historické cukrárny
Muzeum připravilo výstavu s názvem Historické cukrárny. Zde se můžete seznámit s historií přípravy nejrůznějších pochutin a také si prohlédnout dobové vybavení cukrářů.
Dozvíte se například, že perníky se připravovaly podle tajných receptů, které si každý perníkář pečlivě střežil a předával je pouze svému nástupci.
„Perníky nebyly určené ke konzumaci. Jednalo se o výjimečnou záležitost, kupovanou nebo darovanou k významné životní události nebo počinu. Perník byl dlouho luxusním zbožím!“ dočteme se na výstavě.
Papírové betlémy
Poslední vánočně zaměřenou výstavou v muzeu jsou betlémy vyrobené z papíru. Je jich k vidění přes šedesát a některé musely být velice pracné.
Na závěr ještě malá pozvánka na akci – v pátek 29. prosince se od 14.00 hod. v muzeu uskuteční křest knihy Marie Bubeníkové a Karla Tittla O Sušickém betlému trochu jinak.