Článek
Pro baťovskou výrobu byly nezbytně nutné suroviny, samozřejmě zejména kůže, ale i další materiály. Proto bylo pro firmu Baťa velmi důležité, pokud nechtěla být závislá na zprostředkovatelských firmách, vybudovat vlastní nákupní síť přímo v zemích, kde se žádané suroviny nalézaly.
Hlavním cílem firmy Baťa však bylo vybudování základen, které by zabezpečily přísun levných a kvalitních kůží pro obuvnickou výrobu. „Tyto základny měly postupně vzniknout na několika kontinentech. První z nich měla vyrůst v jihoamerické Brazílii, kde v roce 1940 firma Baťa zakoupila rozsáhlé pozemky ve státech Sao Paulo a Matto Grosso,“ uvedla kurátorka výstavy Hana Kuslová.
Kolik z nás dnes ví, jak náročné je zpracování kůže a výroba přírodního kaučuku? „Když si najdete čas a výstavu navštívíte, podíváte se díky firmám Tarex, Stema a Komponenty například na to, jak vypadá latex, bílá krepa, syntetický kaučuk nebo různé druhy usní,“ podotkla Hana Kuslová.
Zajímavými exponáty na výstavě jsou mapy vytvořené v zeměpisném oddělení firmy Baťa v letech 1942 a 1943 a zachycující výskyt důležitých surovin v jednotlivých světadílech. Pozoruhodná je však i mapa výskytu tropických nemocí.
Výstava, která se nachází v přízemí 14. budovy 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, je přístupná až do 17. srpna.