Článek
Jakou roli hraje člověk ve vztahu ke koloběhu vody v krajině? A jaký vztah je mezi krajinou a povodněmi? Lze přírodu „ovládnout“? Pojďte si popovídat s odborníkem z oblasti hydrologie a zjistit, jak to vlastně s povodněmi a vodou v krajině je a jak lidé mohou s vodou „pracovat“.
Ostravská univerzita zve všechny zájemce o tuto problematiku dne 1. října od 18.00 hodin v rámci Science Café na přednášku Povodně a lidé. Rozumíme koloběhu vody v krajině a dovedeme jej předpovídat? do ostravského klubu Atlantik. Přednáší doc. Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu pobočky Ostrava.
Přednáška bude nejen o problematice výskytu hydrologických extrémů v krajině a případném vlivu člověka na změny této dynamiky, ale i o úrovni poznání hydrologie, vodního hospodářství a příbuzných disciplín.
Je zřejmé, že v současnosti člověk přírodní prostředí ovlivňuje, otázkou zůstává, zda tento vliv průkazně přerostl z lokálního do regionálního či dokonce globálního měřítka. Z hlediska výskytu právě hydrologických extrémů, mezi které můžeme zařadit zejména povodně a sucho, patří mezi nejdůležitější skupinu faktorů ty hydrometeorologické, spolu s tolik diskutovanou globální změnou klimatu, a dále faktory stavu povodí a krajiny.
Nalézat jednoznačné odpovědi není jednoduché, už vzhledem k tomu, že čistě přírodní a nedotčený stav krajiny je v tuto chvíli již nedosažitelný vzhledem k často protichůdným potřebám společnosti a zájmových skupin. Nicméně na úrovni hydrologického, respektive přesněji vodohospodářského plánování, krizového plánování a krizového řízení máme dostatek přístrojů a nástrojů, které nám umožňují lépe pochopit chování vody v krajině a toto chování v nejrůznějších časových horizontech předpovídat.