Článek
„Letošní téma chce upozornit na transformaci tradičního vnímání muzeí. Stojíme dnes tváří v tvář změnám, které nás nutí hledat nové cesty, jak návštěvníkům zpřístupnit sbírky. Muzea jsou důležitým vypravěčem příběhů naší společné historie a kulturního dědictví, prostředkem kulturní výměny, vzájemného obohacování, porozumění a spolupráce mezi národy. Plněním všech těchto funkcí významným způsobem přispívají k rozvoji společnosti,“ uvedla Miluše Berková, tisková mluvčí Vlastivědného muzea v Šumperku.
Mezinárodní den muzeí se poprvé odehrál už v roce 1977. Od té doby se k němu připojují kulturní instituce celého civilizovaného světa. Cílem akce je připomínat veřejnosti význam muzeí ve společnosti.
Osm výstav na pěti místech
„Návštěvníky přivítáme v Pavlínině dvoře v Šumperku, v zábřežském domě Pod Podloubím, v mohelnickém muzeu, v loštickém Památníku Adolfa Kašpara i na zámku v Úsově,“ upřesnila Berková.
Otevřeno je v neděli 18. května od 9 do 17 hodin, na zámku v Úsově až do 19 hodin, poslední prohlídka začíná v 17.30.
„V Šumperku si zájemci mohou prohlédnout unikátní výstavu Sklo, příběh pátý z cyklu Člověk tvůrce. K vidění jsou tu i výstavy Jak se žije s handicapem, Zkameněliny severní Moravy a také velkolepě pojaté Šumpersko za Velké války 1914–1918,“ zve návštěvníky Berková.
V Zábřehu je připravena Pravěká hostina, mohelnické muzeum nabízí výstavu Čas nejde zastavit... V Lošticích na návštěvníky čekají Přátelé Adolfa Kašpara a na zámku v Úsově je veliká pohádková výstava.
Stálé expozice i Bartošova galerie
Zpřístupněny budou také stálé expozice. V Šumperku je to instalace Příroda a dějiny severozápadní Moravy, v Zábřehu Z historie města a okolí, Jan Eskymo Welzl (1868–1948) a Z pokladů zábřežského muzea. Otevřeny jsou i výstavy Z dějin Mohelnicka a Pravěk Mohelnicka.
„Zájemci je naleznou v mohelnickém muzeu, výstavu o pravěku navíc doplňuje herna na nádvoří. Na zámku v Úsově lze navštívit Lovecko-lesnické muzeum, dále expozice Kolébka lesnického školství na Moravě nebo Hádanky pánů z Vlašimi i se Strašidelným labyrintem ve sklepení a galerii akademického malíře Lubomíra Bartoše,“ uvedla Berková.