Článek
Originál Mnichovské dohody jsme mohli vidět v Praze v roce 2009. Zápůjčky se uskuteční po jednáních s vládami USA, Spolkové republiky Německo a Francie.
Dokumenty budou prezentovány na Česko-slovenské/Slovensko-české výstavě, kterou připravují národní muzea obou zemí u příležitosti 100. výročí vzniku společného státu Čechů a Slováků.
Na Bratislavském hradě bude výstava od 26. dubna do 9. září. V Praze se stane první výstavou v nově zrekonstruované Historické budově Národního muzea. Veřejnosti bude zpřístupněna symbolicky v den výročí vzniku Československého státu - 28. října 2018.
Pittsburská dohoda
Dohoda, kterou 31. května 1918 (přestože je na dokumentu datum 30. května 1918) v americkém Pittsburghu podepsali zástupci Slovenské ligy v Americe, Českého národního sdružení a Svazu českých katolíků s Tomášem G. Masarykem, který také text dohody při své návštěvě USA zformuloval. Základem dohody byl souhlas výše zmíněných stran se spojením Čechů a Slováků v budoucím společném státě. V rámci dohody mělo mít Slovensko samostatnou státní správu, parlament a soudnictví. Jedná se o klíčový dokument pro vznik společného státu Čechů a Slováků. (Zapůjčeno: Senátor John Heinz History Center, Pittsburgh, USA)
Ratifikační smlouvy z Versailles, Saint-Germain a Trianonu
Tři exempláře smluv versailleského systému, kterými zástupci Československa přijímají jejich výsledky. Každá obsahuje výsledek dohod s poraženými státy, tzn. s Německem (Versailleská smlouva), Rakouskem (Smlouva ze Saint-Germain) a Maďarskem (Trianon). (Zapůjčeno: Francouzský diplomatický archív, Paříž, Francie)
Mnichovská dohoda
Dohodu podepsali 29. září 1938 v Mnichově zástupci Německa (Adolf Hitler), Itálie (Benito Mussollini), Francie (Édouard Daladier) a Velké Británie (Neville Chamberlain) a jejím obsahem je odstoupení pohraničních území Československa Německu. Ve svých dodatcích diktuje Československu i odstoupení části území Polsku a Maďarsku. Československo nebylo k projednávání ani podpisu této dohody přizváno. (Zapůjčeno: Politický archiv Ministerstva zahraničních věcí, Berlín, SRN)
Vídeňská arbitráž
Výsledek jednání o maďarsko-československé hranici, které probíhalo do 2. listopadu 1938 ve vídeňském Belvederu. Československo muselo odstoupit značná území jižního a východního Slovenska a Podkarpatské Rusi Maďarsku. (Zapůjčeno: Politický archiv Ministerstva zahraničních věcí, Berlín, SRN)
Protokol Hácha – Hitler
Dokument podepsaný v Berlíně 15. března 1939. Prezident Emil Hácha a ministr zahraničí F. Chvalkovský dávají osud území a obyvatelstva Čech a Moravy pod ochranu Německé říše a zajišťují, že okupace českého území proběhne bez odporu místního obyvatelstva a armády. (Zapůjčeno: Politický archiv Ministerstva zahraničních věcí, Berlín, SRN)