Článek
„Škoda, kterou svým jednáním způsobil nebankovní společnosti, činí 224 tisíc korun, škoda, kterou se pokusil způsobit, činí 534 tisíc korun,“ informovala ve čtvrtek 16. srpna policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Zadlužený muž ze Zlínska se vlivem svého nadstandardního životního stylu dostal do dluhové pasti a od ledna roku 2017 je v insolvenčním řízení se závazky vyššími než 626 tisíc korun. Tyto okolnosti ho zřejmě přiměly k nápadu obstarat si finanční prostředky nekalým způsobem. Přípravu rozhodně nepodcenil.
„Vychytralý muž k podvodům využil nejen doklady své osmašedesátileté matky, která o tom neměla tušení, ale také osobní údaje zákazníků prodejny ve Zlíně, kde byl zaměstnaný po dobu loňských letních prázdnin, tedy pouhé dva měsíce. Měl tak přístup k databázi zákazníků i ke kopiím jejich dokladů totožnosti, které předkládali při sjednání úvěru na koupi zboží,“ sdělila policejní mluvčí.
Podle Moniky Kozumplíkové zneužil osobní údaje celkem 21 nakupujících, kteří si při letním nákupu zboží sjednali na jeho pořízení úvěr u nebankovní společnosti. Muž nelenil a u stejné instituce se pokusil sjednat opakovaně na jména těchto zákazníků dalších 106 úvěrů ve výši dva až 20 tisíc korun.
„Pro tuto aktivitu založil postupně celkem 21 bankovních účtů na svoje a matčino jméno, a stejný počet e-mailových schránek, prostřednictvím kterých s nebankovní společností komunikoval jmény zákazníků. Peníze si nechával posílat na bankovní účty své či své matky, jejichž byl disponentem a o nichž matka nevěděla,“ popsala podvodníkovo počínání Monika Kozumplíková.
Podvedeným zákazníkům chodily upomínky o neplacení úvěrů, které si sami nesjednali. Proto se začátkem prosince loňského roku začali obracet na policii. „Tento muž není policistům neznámý. Pro podvody prostřednictvím internetové sítě ho prověřovali už několikrát. A v dalším prověřování jeho nekalých skutků nadále pokračují,“ dodala mluvčí.