Článek
Mláďata wapitiho (jelena) sibiřského se narodila 11. dubna (samička), 31. května (sameček) a nejčerstvější přírůstek, taky sameček je z pátku. Mláďata jelena milu se narodila 22. března (sameček), 7. května (samička) a 31. května (sameček).
Wapiti je největším jelenem. Samci dosahují hmotnosti až 450 kg. Obývá lesy východní Asie a západu Severní Ameriky. V ostravské zoo je chován asijský poddruh wapiti sibiřský (Cervus canadensis sibiricus), který zatím nepatří v přírodě k ohroženým druhům, nicméně v zoologických zahradách je chován velmi vzácně. Momentálně jej chová jen několik institucí v Evropě, z toho hned tři zoo v České republice. V Zoo Ostrava je dokonce tento jelen chován nejdéle ze všech druhů jelenovitých, a to od roku 1964.
Naproti tomu situace u jelena milu (Elaphurus davidianus) je naprosto opačná. V přírodě bychom tohoto majestátního jelena hledali marně. Je příkladem zvířete, které bylo v důsledku lidské činnosti ve volné přírodě zcela vyhubeno, a jako druh byl před úplným vymizením z planety Země zachráněn díky chovům v lidské péči (zoologických zahradách a chráněných oborách).
Jeho původní domovinou byly bažinaté oblasti východní Číny, kde byl v důsledku nadměrného lovu pro maso vyhuben před více než 2000 lety. Před úplným vymizením z planety Země jej zachránil jezuitský kněz a přírodovědec páter Armand David (odtud vědecké jméno jelena), který v roce 1864 objevil malé stádo v císařských zahradách v Pekingu. Vyjednal převoz několika zvířat do Evropy, kde se podařilo je rozmnožit a vytvořit poměrně stabilní populaci.
Tradice chovu jelenů milu v ostravské zoologické zahradě je rovněž poměrně dlouhá, trvá od roku 1974.