Článek
Výstava Fenomén Merkur vznikla díky spolupráci s největším sběratelem této stavebnice Jiřím Mládkem, který jí zasvětil přes třicet let svého života. Jeho model Ocelového města je dokonce zapsaný v Guinessově knize rekordů.
Výstava návštěvníky zavede nejen do historie této slavné stavebnice, ale také ukáže, jaké pozoruhodné věci z ní lze sestavit. Čekají vás pečlivě vybrané exponáty – auta, traktory, lokomotivy, obří jeřáby či ruské kolo a Petřínská rozhledna.
Výstava zároveň zve všechny malé i velké návštěvníky ke hře, a to přímo v merkurové herně, kde si mohou pohrát a postavit vlastní model. To vše z kovových dílků, které zabavily již tolik generací. Výhodou stavebnice Merkur je její variabilita.
„Na té stavebnici si můžete splnit jakýkoliv technický sen,” říká Jiří Mládek. Sám má doma ke stavění stavebnice vyhrazenou celou stodolu. V ní vznikají díla, která obvykle putují dále na výstavy po celé republice, nebo do Muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují.
Přijďte se o Fenoménu Merkur dozvědět víc, zavzpomínejte na své dětství a ukažte jeho část i svým dětem či vnoučatům. Ponořte se spolu s námi do světa her a rozvíjejte svoji kreativitu. Poličská výstava navíc díky informačním panelům mapuje celou historii této oblíbené stavebnice, nejstarší vystavené exponáty se datují až do doby kolem roku 1920. A co možná nevíte, je to, že děrované kovové dílky se u nás vyrábějí dodnes.
Vernisáž se koná v sobotu 28. dubna od 14.00 hodin v poličském muzeu, výstava potrvá až do 2. září.