Článek
Rostoucími požadavky stále náročnějších návštěvníků a jimi vyvolané investice se zde projevily viditelným zvýšením úrovně a rozšířením spektra poskytovaných služeb. Na Lipně je tak nyní možné strávit dovolenou v kempu, hotelu, ale třeba i na jachtě.
„Lipno samotné dnes nabízí komplexní škálu všech druhů rekreačních aktivit na vodě i mimo ni a směle lze označit za centrum zážitkové turistiky v regionu. S tím vším je spojena i nabídka služeb, která uspokojený všechny návštěvníky, včetně těch nejnáročnějších,“ konstatoval ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.
V posledních letech je v segmentu cestovního ruchu patrný rostoucí zájem o služby vyšší kvality. A nároky návštěvníků se trvale zvyšují. Poskytovatelé služeb tak musejí s těmito trendy držet krok.
„Před třiceti lety celé Lipno disponovalo několika půjčovnami laminátových veslic a šlapadel. Dnes jeho hladinu brázdí výletní lodi, jachty, plachetnice, elektročluny, windsurfingy, kiteboardy, paddleboardy a podobně. Skutečným centrem se stalo moderní zázemí přístavu Marina Lipno, poskytující veškeré zázemí lodím i jejich posádkám, s přímým napojením na zážitkový Active park, cyklotrasy, půjčovny sportovního vybavení, hotely, restaurace a mnoho dalšího. Detailní informace lze nalézt na stránkách www.lipno.info či www.jiznicechy.cz,“ poznamenal Polášek.
Lipno nad Vltavou by se podle něho dalo dnes označit za „místo koncentrovaných zážitků. Přímo z Mariny se návštěvníci mohou vydat na Stezku korunami stromů, do Království lesa, Bikeparku, Lanového parku či Aquaworldu. Sjet některou z terénních cyklotras, třeba na terénní koloběžce, zajezdit si na in-line bruslích, půjčit si elektrokolo, zahrát si Adventure golf, sjet bobovou dráhu, vyrazit na kole na Pumptrackovou dráhu nebo na lipenské jezero ve vypůjčené plachetnici, elektročlunu, či paddelboardu. Večer pak posedět na vyhlídce areálu zážitkového golfu nebo na palubě vyhlídkové lodi s hudbou. Je toho mnoho.
„Voda je zejména v létě základním kritériem při výběru rekreační lokality pro většinu z nás. Proto se také, až na výjimky, nacházejí všechny turisticky nejatraktivnější lokality v blízkosti jezer, řek či rybníků. Pro jižní Čechy je touto přirozenou severojižní rekreační osou řeka Vltava a celé její okolí. Celá tato oblast, zjednodušeně řečeno od Lipna až po Orlík je tak samozřejmě jednou z klíčových tras, které věnujeme v souvislosti s podporou cestovního ruchu v regionu mimořádnou pozornost, aniž bychom ovšem opomíjeli všechny ostatní,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.
Obrovský turistický potenciál Vltavy je patrný po celém jejím jihočeském toku. Od vodáky vyhledávaného úseku Teplé Vltavy začínajícího zpravidla u Soumarského mostu, přes Lipno, vodácky nejnavštěvovanější úsek Vltavy Mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou až po nově splavněnou část řeky od Českých Budějovic po Týn nad Vltavou a dále směrem na Orlík.