Článek
Vyhodnocenou stavbu v Šumicích tvoří obytný dům, stodola a vozovna. Podle hodnotící komise je soubor zemědělské usedlosti vzácným dokladem způsobu života na venkově v první polovině 20. století v regionu Uherskobrodska. Je důkazem kontinuity vývoje lidové architektury, neboť jde o typickou podobu zemědělského sídla daného regionu.
„Při posuzování jednotlivých objektů je vždy zohledňována především kvalita provedených oprav, stupeň dochované autenticity, vlastní využití stavby i aktivita jednotlivých vlastníků v oblasti péče o kulturní dědictví. Všichni, kdo se snaží o zachování památek lidové architektury v našem kraji, si zaslouží uznání,“ řekl Miroslav Kašný, krajský radní pro kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.
Co s výhrou? Už víme, říkají majitelé...
Vítěz zároveň s uznáním ve formě pamětní destičky vždy získává i finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun. „Přesně víme, jak s touto peněžní částkou naložíme. Investujeme ji do opravy dřevěné podlahy ve výminku,“ řekl syn oceněné majitelky Petr Janíček.
Renovace usedlosti podle jeho slov trvala šest let a dosud není zcela hotová. „Na začátku jsme zvažovali, zda to vůbec má smysl a přemýšleli i o jejím zbourání. Nakonec jsme se rozhodli požádat o pomoc památkáře z Uherského Brodu, kteří byli překvapeni historickou hodnotou této stavby a poradili, jak postupovat při obnově,“ přiblížil podrobnosti Janíček.
Současně uvedl, že zrenovovaný objekt už slouží také obci pro pořádání některých akcí, například k ukázkám řemesel a zvyků o velikonočních či vánočních svátcích.
Památkáři v kladné roli
Ocenění převzali i majitelé dalších přihlášených staveb na čtvrtečním slavnostním vyhodnocení 13. ročníku iniciativy Zlínského kraje, jejímž cílem je podpořit vlastníky ochotné přičinit se o záchranu a využití památek lidového stavitelství na území kraje.
Hejtman Jiří Čunek zdůraznil, že loni i letos získávají ocenění Lidová stavba roku fyzické osoby, pro něž je proces obnovy objektů finančně nákladný a složitý.
„Velmi si vážíme toho, když se i přes řadu nesnází tito soukromí vlastníci pouštějí do často hodně náročných rekonstrukcí. Je zajímavé, že zatímco lidé se většinou památkářů bojí, v tomto případě se právě díky památkářům majitelé rozhodli pro záchranu stavby,“ konstatoval hejtman.
Odborná porota vybírala ze čtyř návrhů, které obdržel Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje:
Odborná porota vybírala ze čtyř návrhů, které obdržel Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje: Dům č. p. 285 v Karolince- Raťkově, majitelka Petra Kňourková,
Odborná porota vybírala ze čtyř návrhů, které obdržel Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje: Dům č. p. 285 v Karolince- Raťkově, majitelka Petra Kňourková, Tzv. Hrabinova usedlost č. p. 19 v Kaňovicích, vlastníkem je obec,
Odborná porota vybírala ze čtyř návrhů, které obdržel Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje: Dům č. p. 285 v Karolince- Raťkově, majitelka Petra Kňourková, Tzv. Hrabinova usedlost č. p. 19 v Kaňovicích, vlastníkem je obec, Stodola u domu č. p. 77 v Bystřici pod Lopeníkem, vlastníkem je obec,
Trchalíkova usedlost č. p. 210 v Šumicích majitelky Stanislavy Janíčkové.