Článek
"Lama působí jako prostředník mezi terapeutem a klientem. Pozorným, člověka respektujícím a zvědavě odtažitým projevem dokáže udržet individuální hranici klientů," říká ředitelka domova Jiřina Krejčí. V její hlavě také nápad na využití lam při terapiích vznikl.
V domově se starají o bezmála sto třicet klientů s mentálním postižením či kombinovanými vadami. Najít pro ně plnohodnotné vyžití znamená pro personál čtyřiadvacetihodinovou pohotovost. Vznikla tak myšlenka obhospodařování rozlehlé zahrady, kde dnes mimo jiné klienti úspěšně pěstují i vodní melouny. Zookoutek byl dalším krokem.
„Zvířata k těmto lidem neodmyslitelně patří. Nejenže se o ně musí naučit starat, ale se zvířecí pomocí nacházejí v mnoha případech cestu k ostatním lidem,“ říká Krejčí. V areálu tak našli domov papoušci, nejrůznější hlodavci, pes i koťata. Časem přibyly kamerunské kozy a ovce, vloni na jaře pak samci již zmíněných alpak.
„O lamaterapii jsme nevěděli skoro nic. Do našich podmínek se ale právě tato zvířata jevila jako ideální, velikostí, náročností na ošetřování a krmení a hlavně mírumilovnou povahou,“ říká speciální pedagožka Drahomíra Kolláriková.
K rozhodnutí přispěla i dlouhodobá spolupráce se ZOO na Svatém kopečku v Olomouci, odkud má domov zapůjčena i jiná zvířata. „V zápůjčce zde máme dva již zmíněné samce, osmiletého Miloše a čtyřletého Vaška. Zvířata jsme vytipovali podle povahy, obě jsou bezproblémová. V chovu máme lam několik, třeba tříletého samce Frenka a stejně starou samici Renču využíváme například ke komentovanému krmení, jsou i součástí vánočního živého betléma,“ konstatovala zooložka zahrady Libuše Veselá. Lamy jsou podle ní snadno manipulovatelné, lehce se učí kontaktu s lidmi a při práci s nimi nehrozí žádné nebezpečí.
„Lamaterapie se provádí ve venkovních prostorách domova za přítomnosti zooterapeuta. Využívají ji klienti s mentálním postižením a s kombinovanými vadami. Jsou to zejména lidé, u nichž je z důvodu mentálního postižení narušena schopnost komunikovat s okolím,“ popsala Renáta Přikrylová, která působí jako sociální pracovnice.
Do terapie je podle ní zapojeno čtyřicet klientů, kteří lamy nejen ošetřují, ale chodí s nimi i dvakrát denně na procházky. „.Máme zde autisty, jedince agresivní a naopak apatické, stejně jako hyperaktivní. Těm všem lamy neuvěřitelně pomáhají,“ dodává Drahomíra Kolláriková, která vzápětí přidává jeden z příběhů. „Máme zde mladého muže, který byl natolik agresivní, že musel být i kurtován. Dnes je z něj pečlivý a pozorný mládenec, který se chová přívětivě nejen k lamám.“
Jiřina Krejčí se o zkušenosti s lamaterapií hodlá dělit i nadále. „V červnu jsme lamaterapii představili při mezinárodním setkání, další pro zájemce z celé Evropy plánujeme ,“ říká ředitelka, která zároveň děkuje všem, kdo se na chodu Domova Na Zámku podílejí.