Článek
Právě volnost, čisté klidné prostředí přírody, měkké lesní cesty nebo zajímavé skalní útvary mimo dosah civilizace a naslouchání zpěvu ptáků jsou tím, co na krosovém běhu láká nejvíce. Krásné prostředí pro běhání je nad sídlištěm Zelená louka – Zámecký vrch, odkud je to coby kamenem dohodil k myslivecké střelnici a chatě Vobešlovka a dělostřelecké tvrzi Stachelberg.
Pokud nechcete běžet až tak daleko, můžete se z hřebenu stočit dolů dříve až před bělidlo v Horním Starém Městě a vrátit se zpět do Trutnova nebo minout Hospodu u Kousala, podběhnout hlavní silnici na Pec pod Sněžkou a po zelené turistické značce vystoupat na Pekelský vrch.
Dále po zelené budete míjet 18-ti jamkové golfové hřiště, které se může chlubit jednou z nejkrásnějších vyhlídek v České republice. Uvidíte Krkonoše s Černou horou v popředí a Sněžkou, lehce v pozadí. Už název rozcestí zelené a modré značky – Nad Hrádečkem – dává tušit, v jakém kraji se nacházíme.
Modrá značka nás provede ještě kolem zříceniny hradu Břečtejn a pak zamíří z kopce dolů k soustavě tří Pekelských rybníků. Modrá značka vede až do Trutnova, pokud se chcete vrátit do Horního Starého Města nebo na Zelenou louku, máte dvě volby: buď se vydáte po silnici, ale asfalt není zrovna příjemný povrch pro běh, anebo se vydáte po modré a na první křižovatce odbočíte doleva po neznačené cestě. Ta vás dovede k hlavní silnici na Pec pod Sněžkou, tu přeběhnete, podběhnete a jste doma.
Závody v okolí Trutnova
Pro ty, kteří jsou už zkušenými běžci, máme pár tipů na zajímavé běžecké závody v okolí Trutnova. Jedním z nich je Rubenczal – horský běžecký závod, jehož první ročník se uskutečnil teprve loni, ale o to větší měl mezi účastníky ohlas.
Závod, který vás provede Krkonošským národním parkem, konkrétně z Portašových bud na Černou horu a zpět, nemá za cíl z vás vytáhnout jen nadlidské výkony, ale jeho motto vychází z jeho názvu. Jedná se o mytologické ztvárnění Krakonoše jako ducha hor, proto také motto závodu Poznej svého ducha!.
Rubenczal je jedním z nejstarších, ne-li vůbec nejstarším dokladem existence legend o Krakonošovi. Znázornění se objevilo roku 1561 na nejstarší mapě Slezska, o sto let dříve, než legendy dosáhly evropské popularity. Autorem mapy je vzdělaný humanista, vratislavský kartograf a matematik Martin Helwig.
Krosový běh je normálním během. Nehledejte v tom nějakou vědu, je to jen běh, jen si u toho užíváte okolní přírody a ne asfaltu či betonových ulic. Opatrně na kotníky, to je základ. Protože neběžíte po rovném asfaltu, musíte koukat pod nohy, abyste nezakopli o kořen, neuklouzli na blátě či listí, anebo si kotník dokonce nezvrtli. Ale i tato nebezpečí jsou pro tělo přínosem, neboť se samo učí zpevňovat potřebné vazy a šlachy.
Než vyrazíte na krosový běh, zamyslete se nad tím, jak dlouho chcete běžet, a podle toho si rozmyslete, kam vyrazíte. Nebojte se vzít si s sebou turistickou mapu.