Článek
„K výjezdům do škol v regionu jsme se rozhodli na základě množících se žádostí ředitelů některých středních, především technických škol. Stávající učební osnovy totiž podle jejich vyjádření problematiku pracovně-právních vztahů zcela postrádají. A to přesto, že se aktuálně týká mnoha žáků posledních ročníků,“ uvedl jihočeský zmocněnec Odborového svazu KOVO Jan Švec.
Podstatou zhruba hodinových přednášek je seznámení žáků s hlavními úskalími reálné praxe. „Mezi hlavní témata tak patří informace o právech a povinnostech zaměstnance i zaměstnavatele, o tom, jak má vypadat pracovní smlouva, na co si dát pozor, jaké nároky vyplývají z pracovního poměru a podobně. Samozřejmostí jsou také informace o podmínkách bezpečnosti práce, onemocnění, pracovních úrazech a jejich odškodňování,“ poznamenal Švec.
Studenti se v rámci přednášek odborářů dozvědí mimo jiné detailní sdělení o odměňování za odvedenou práci, tedy o mzdě, prémiích a případných benefitech. „Za zcela zásadní považujeme vzdělání a informovanost v oblasti pracovně-právní, kde se podle našich zkušeností vyskytuje dlouhodobě největší množství nedostatků,“ doplnil vedoucí jihočeského Regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO v Českých Budějovicích Rudolf Tkáč.
Jihočeští kováci vyjíždějí mezi středoškoláky na základě pozvání škol už několik let a žádostí o jejich přednášky přibývá. Zcela pravidelně se tak s nimi setkávají například žáci čtvrtých ročníků Střední odborné škole strojní a elektrotechnické ve Velešíně či Střední odborné školy Blatná.
Spolupráce se školami je však pouze jednou z dílčích aktivit OS KOVO na jihu Čech. V regionu funguje na slušné úrovni krajská tripartita a zdejší kováci se také spolu s Jihočeským krajem a Jihočeskou hospodářskou komorou pravidelně podílejí na podpoře technického vzdělávání na všech úrovních škol, od učilišť až po vysoké školy.
O výsledcích jihočeských zástupců OS KOVO, respektive jejich úspěšném kolektivním vyjednávání se zaměstnavateli, hovoří skutečnost, že průměrná měsíční mzda v bezmála šedesátce jihočeských průmyslových podniků, v nichž působí Odborový svaz KOVO, přesáhla v prvním pololetí letošního roku krajský průměr o téměř šest tisíc korun.
Z porovnání údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a interních statistik OS KOVO vyplývá, že zatímco průměrná hrubá mzda činila v Jihočeském kraji v prvních šesti měsících letošního roku měsíčně 27 833 korun, zaměstnanci v kovoprůmyslu dosáhli na 33 732 korun. To bylo o téměř 2,7 tisíce více i ve srovnání s celorepublikovým průměrem.
Odborový svaz KOVO působí v současné době v 60 převážně strojírenských podnicích na jihu Čech. V regionu má více než pět tisíc členů, což představuje přibližně 24 procent všech zaměstnanců těchto firem.