Článek
Naštěstí se tak nestalo a občanskému sdružení Přátel bohumínské historie se po letech podařilo s Německem vyjednat návrat zvonů zpět do Bohumína.
Slavnostní ceremoniál si nenechaly ujít desítky lidí z celého Bohumína. Dojetí se při jejich přivítání neubránil ani starobohumínský farář Kalikst Jan Mryka.
„Z návratu zvonů máme obrovskou radost. Ve zvonici už sice máme nové zvony, ale do pěti let bychom chtěli sehnat peníze a staticky prověřit, zda by ty původní mohly být umístěny ve zvonici u těch současných. Dočasně proto budou původní zvony umístěny po dohodě s městem ve vestibulu secesního Národního domu, který právě prochází rekonstrukcí a je od kostela vzdálen pár desítek metrů,“ nechal se slyšet zdejší farář Kalikst Jan Mryka.
„Než oprava skončí, budou zvony volně přístupné v boční kostelní kapli a návštěvníci si je budou moci prohlédnout,“ doplnil.
Aktu oficiálního navrácení zvonů se zúčastnil také velvyslanec SRN Freytag von Loringhoven, delegát Ministerstva zahraničí ČR a místní představitelé města a církve. Německo zvony vrátilo české straně na své náklady už v polovině prosince. Ty ale nejprve putovaly do zvonařské dílny v Brodku u Přerova, kde prošly očistou a restaurátorskými pracemi. Město na lázeňskou kúru přispělo částkou 140 tisíc korun.
Historie zvonů sahá až do roku 1620, kdy je zhotovil opavský mistr Hans Knauff. Zvony sloužily ve Starém Bohumíně až do března 1942. Za války je však zkonfiskovali nacisté. Stáří a hodnota zvonů je ale naštěstí uchránily před roztavením a využitím materiálu k vojenským účelům.
Starobohumínské artefakty skončily na čas na hřbitově zvonů. Pak sloužily ve zvonicích německých kostelů v Remscheidu a Wuppertalu, kde zvonily plných 62 let. Česka strana usilovala roky o jejich navrácení. Po řadě jednání se celý proces podařilo loni dotáhnout do úspěšného konce.
Připomínkou navrácení původních zvonů do kostela Narození Panny Marie ve Starém Bohumíně budou rovněž originální dárkové předměty. Zájemci si mohou domů pořídit zmenšeniny starých zvonů. Výrobu malých kopií původních zvonů nabídla zvonařská dílna z Brodku u Přerova.
„Upomínkové zvonečky budou z kvalitního bronzu, který zaručuje jejich jedinečný a kvalitní zvuk. Součástí je i dárková krabička s certifikátem,“ uvedl Zbyněk Krůl ze sdružení Přátel bohumínské historie. Zvonky budou, stejně jako originály, ve dvou velikostech. Miniatura Adama bude mít jedenáct centimetrů, kopie menšího Josefa sedm a půl. Upomínkové zvonky si mohou zájemci objednat v domě U Rytíře na náměstí Svobody ve Starém Bohumíně.