Článek
Letařovice, malá obec nedaleko Českého Dubu, útočiště každoročního setkání libereckých dětí ze Severáčku, světoznámého pěveckého sboru. Jejich koncerty v kostele sv. Jakuba Staršího mají nejen věhlas regionální, stejně tak poutě, konané koncem července. Inspiraci tady nacházela i spisovatelka Karolina Světlá. V minulosti byla významným místem, kde se pohřbívalo. Lidé sem přinášeli rakve i v době, kdy sníh zavál cesty, a s nebožtíkem bylo nutné přespat v některé vesnici.
Svůj poklad skrývá malý kostel, stojící na svahu údolí Mohelky, uvnitř: kazetový strop s devadesáti osmi poli, na kterých je na šedesáti obrazech představena legenda o sv. Jakubovi Starším z roku 1722.
Motivy mají časovou souřadnost, proto je můžete číst jako celý příběh, který začíná pravým obrazem u oltáře, na kterém Zebedeus učí svého syna Jakuba číst, a končí obrazem se dvěma zázračnými slepicemi pod emporou. I sled obrazů se vymyká obvyklému vzoru, protože obrazy musí být čteny zprava doleva. Ani kniha, ani fotografie vám tak působivě neukážou, jak důležitý byl sv. Jakub pro lidi v této oblasti.
Nástropní desky byly restaurovány Vítězslavem Kolomazníkem z nedaleké Rovně a v témž roce 2000 vyšla o kostele a jeho deskách překrásná knížka, napsaná baronkou Johannou von Herzogenberg. Autorka žila v Německu po odsunu, ale její zbožnost a sychrovský původ ji inspirovaly k významné pomoci při záchraně a uchovávání českých církevních památek.
Všechny cesty vedou nejen do Říma, ale i do Santiago de Compostela – tam, kde je pohřben apoštol Jakub Starší. Malá část této poutní stezky opět ožívá: stará poutní stezka mezi Hnězdnem, Zhořelcem a Prahou se připojuje na evropskou síť Svatojakubských cest.
Stezka spojuje cenné sakrální stavby, především svatojakubské kostely. V jižní části pak vede nádhernou krajinou. Žitavská Svatojakubská stezka byla oficiálně otevřena v květnu roku 2008. Letařovický kostel lze na poutní cestě považovat za nejkrásnější zastavení. Stará poutní a obchodní trasa, jejíž historická důležitost sahá mnohem dříve než k začátkům poutí za svatým Jakubem do Santiaga. Po ní přinesl svatý Vojtěch roku 995 do Polska křesťanství, tudy postupovaly oddíly křižáků do svaté války proti pohanským Prusům.
Malebný hřbitůvek svým půvabem zdůrazňuje význam tohoto místa pro duchovní život a současně vytváří úžasný duchovní prostor. U hřbitovní zdi je malý domeček, v němž jsou shromažďovány po mnoha let kosti nebožtíků někdy od druhé poloviny osmnáctého století a tvoří malý oltářík.
Nynější kostel sv. Jakuba byl postaven v raném baroku roku 1695. Obvodové zdi pocházejí z druhé poloviny 14. století.
Vesnička se nachází na ostrohu zdvihajícím se nad údolím říčky Mohelky, v nadmořské výšce 320 m. Pěší turista dosáhne místo po modré značce, okolo českodubského koupaliště směrem na Hradčany. Vychutnat krásu přírody a historie v této nádherné části severních Čech je zážitkem nezměřitelným.