Článek
Výstava, která byla zahájena vernisáží v pátek 10. ledna, potrvá do pátku 13. března. Snímky nejsou prezentovány „tradičně“ instalací v uzavřeném výstavním prostoru. Umístěny jsou porůznu, v přízemí i v poschodí, výstavní síní se stala téměř celá knihovna. Dané rozmístění vystaveným snímkům svědčí, podtrhuje „šíři záběru“ a vždy citlivý autorův vjem a rukopis.
Fotografie jsou výhradně černobílé, některé dobu její vlády přímo evokují. K dříve narozeným návštěvníkům možná dolétne vzpomínka na časy, kdy si snad každý trochu zafušoval do řemesla skutečným mistrům. Na noci v přítmí u zvětšováku nad miskami s vývojkou a ustalovačem, kdy se každý stával kouzelníkem a mágem.
Miloš Budík se stal profesionálním fotografem hned po ukončení střední školy. Nejprve ve Státním archivu v Brně, pak působil jako obrazový redaktor slavného, bohužel později zaniklého časopisu Věda a život. Po odchodu z časopisu se uplatnil jako průmyslový a reklamní fotograf.
Od mládí se věnoval vlastní volné tvorbě. Byl zakládajícím členem fotografické skupiny VOX, je členem volného sdružení výtvarníků KONFESE. V roce 1969 mu byl udělen čestný titul AFIAP – prestižního ocenění Mezinárodní federace umělecké fotografie. Svou tvorbu představil na řadě výstav doma i v zahraničí a získal řadu ocenění.
Jako Brňan rodem i celoživotním působením doprovodil svými fotografiemi více publikací o moravské metropoli. Je znám jako autor mnoha snímků vily Tugendhat. Cenný i dokumentárně je soubor těchto fotografií z roku 1959. Slavnou, dnes obecně známou stavbu moderní architektury zachycuje i zajímavý, ve vyškovské knihovně vystavený snímek. Pozorný návštěvník ho mezi jinými jistě snadno objeví.
Dodejme, že souběžné s výstavou v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově probíhá „komornější“ výstava prací Miloše Budíka v zajímavém prostředí galerie Valchařská v Tiskárně Helbich. (Brno, Valchařská 36. Od 4. 12. 2019 do 21. 2. 2020.) Zde k výstavě vydali krásný, reprezentativní velkoformátový kalendář s Budíkovými snímky z šedesátých let. Fotograf jimi osobitě zachytil atmosféru, jak ji vnímal za své návštěvy v zemi západního souseda.