Hlavní obsah

Kino Hvězda Přerov se poprvé zapojí do Dnů evropského dědictví

Novinky, Svatava Měrková

Dny evropského dědictví otevírají už po dvě desítky let jinak nepřístupné památky, budovy, objekty a prostory. A nejinak tomu bude i u přerovského kina, které v neděli 9. září zpřístupní veřejnosti projekční kabinu a zázemí promítače.

Foto: Svatava Měrková

Filmový pás

Článek

Projekční kabina je dosud utajeným lákadlem pro diváky kina, do níž se běžně dostat nemohou. Její prohlídky zpestří odborný výklad promítače Vladimíra Odstrčila, který se této profesi věnuje 55 let.

„Můj otec mě k tomu přivedl koncem padesátých let, takže se tomu věnuju už vlastně od školy. Otec se podílel na výrobě pětatřicítek jako jeden z konstruktérů, což jsem byl později i já sám. Na té práci mě baví hlavně ta technika a její rozvoj,“ příblížil Odstrčil. Ten za svůj život odpromítal tisíce filmů ve všech přerovských kinech.

„Před Hvězdou jsem byl v kinech Oko, Jas a Panorama a promítal jsem jak na 35mm promítačkách, tak i na 70mm, která byla v kině Hvězda. Na digitál jsme pak přešli v roce 2010,“ uvedl promítač.

V rámci komentované prohlídky kabiny se návštěvníci dozvědí něco z historie starých 35mm promítaček, také jak se dříve promítalo a jak je to dnes. Uvidí práci s filmovým pásem, jeho zakládání, převíjení i kontrolu filmové kopie. „Výhoda digitální projekce je nižší časová náročnost, větší kvalita obrazu a nehrozí přerušení promítání z důvodu přetržení pásu, jako to bývalo dříve. Na digitále můžeme jet v kuse i pět hodin bez přerušení,“ vysvětlil Vladimír Odstrčil. 35mm promítačky zůstaly v kině Hvězda dvě a po pravici jim sekunduje digitální projektor Christie s xenonovou lampou, kterou je potřeba 2-3x do roka měnit.

„Ty pětatřicítky musejí být dvě – jsou potřeba kvůli prolínání. Jednotlivé díly filmu mají délku 600 metrů, což představuje 20 minut projekce. Když jeden díl dojede na první promítačce, tak se automaticky na té druhé spustí druhý a divák to nepozná,“ řekl Odstrčil. Dříve vyžadovala 35mm kopie až dvouhodinovou přípravu, kdy obsluha prohlížela dílek po dílku filmový pás, jestli není poškozený.

„Mnohdy byly kopie poškrábané, takže projekce podle toho taky tak vypadaly,“ doplnil přerovský promítač. Jeden film na pásu dříve chodil i ve dvou 15kilových bednách, v jedné byly tři 20minutové díly. Manipulace nebyla jednoduchá stejně jako přeposílání filmových kopií do dalších kin. „Dříve by nebylo možné hrát tolik filmů týdně jako nyní. Každý den máme jiný film, to bychom na to už nestačili, nebýt digitalizace,“ uzavřel Vladimír Odstrčil.

Pět let pětatřicetimilimetrová promítačka v kabině přerovského kina mlčela, rozjela se až s novou vedoucí kina letos v květnu, u příležitosti letošního 100letého výročí republiky, kdy Hvězda promítla snímek Věry Chytilové T.G.M. Osvoboditel z 35mm filmového pásu.

Prohlídka kabiny s výkladem bude probíhat od 15 do 17 hodin, vždy po půlhodině. Poté budou následovat projekce dvou českých filmů z 35mm pásu. V 17:30 to je Okresní přebor: Poslední zápas Pepíka Hnátka a ve 20 hodin Habermannův mlýn. Na prohlídky kabiny je dobré se hlásit předem, kapacita místnosti je totiž omezená. Zájemci tak mohou učinit telefonicky na čísle 581 33 13 13 nebo na emailu kino@kis-prerov.cz, kdy nahlásí počet osob a vybranou hodinu.

Výběr článků

Načítám