Článek
Letos již po sedmnácté přijede císař Karel IV. s chotí Eliškou Pomořanskou oslavit se svými poddanými úrodu karlštejnských vinic. Na 100 kejklířů, šermířů, tanečnic, fakírů a komediantů bude po celé dva dny bavit přihlížející. Nejrůznější vystoupení budou probíhat na mnoha místech v obci a na nádvoří hradu Karlštejn.
Ve 13.30 pak zazní slavnostní salvy a od vinic se obcí na hrad vydá asi 150 členný císařský průvod v čele s císařem římským a králem českým Karlem IV., který pak zhruba ve 14.30 dorazí na nádvoří hradu. Tam jej pozdraví jeho dvořané a císařovi poddaní potěší císaře i všechny přihlížející svým vystoupením. Zazpívá také Pavel Vítek. Víno a letošní burčák bude k dostání na každém kroku.
Pouze v sobotu v 19.30 se císař s průvodem vydá za svitu loučí z hradu zpět do podhradí, kde se zúčastní velké ohňové show. Náměstí obce Karlštejn tak osvítí asi 20minutová ohňová show.
Po celý víkend je připraven bohatý program také pro děti na dětském hřišti u školy. Zúčastnit se mohou divadelních představení, šermířských vystoupení pro děti, soutěží a cirkusového představení, po němž si budou moci některá akrobatická cirkusová čísla sami vyzkoušet.
Na kus řeči s císařem
Kromě programu na nádvoří hradu Karlštejna budou o tomto víkendu také zpestřeny některé prohlídky hradu, kdy se návštěvnici I. prohlídkové trasy budou moci setkat přímo s císařem či zhlédnout ukázky historických tanců. Zároveň bude při Karlštejnském vinobraní naposledy otevřena unikátní výstava kostýmů z filmového muzikálu Noc na Karlštejně, která byla na Karlštejně otevřena od 1. dubna 2013 u příležitosti 40. výročí natočení legendárního filmového muzikálu Noc na Karlštejně.
Symbolem vinobraní je kromě císaře Karla IV. také víno z karlštejnských vinic. Karlštejnské vinice byly pod hradem Karlštejnem založeny v roce 1348 právě Karlem IV., což uvádí kronika Karlova dvorního kronikáře Beneše Krabice z Veitmile.
První Karlštejnské vinobraní proběhlo v Karlštejně v roce 1922 a proběhlo pouze dva roky po sobě. Po dlouhé odmlce pak bylo obnoveno Karlštejnským kulturním sdružením v roce 1996. Pořadatelem je Karlštejnské kulturní sdružení, o. s., spolupořadateli pak státní hrad Karlštejn, městys Karlštejn a výzkumná stanic vinařská Karlštejn.
Více informací naleznete na webových stránkách Karlštejnského vinobraní nebo webových stránkách hradu Karlštejn.

Karlštejnské vinobraní - císařovna Eliška Pomořanská

Karlštejnské vinobraní - sobotní ohňová show

Karlštejnské vinobraní - plakát