Článek
Jedním z inspirativních míst je tajemné Karlovské jezero.
Než se k němu vydáte (což lze izolovaně i v současné době), měli byste vědět, že se jedná o místo, které u řady lidí vyvolává rozličné emoce. Někdo cítí zvláštní napětí, někdo pociťuje euforii, dokonce mnozí tvrdí, že se jim zde zbláznila střelka kompasu. Není divu, že jsou s jezerem spojeny legendy a pohádkové příběhy.
A jak už je v naších krajích zvykem, část z nich vypráví o čertech, kteří jezero kdysi dávno postavili jako zdroj vody pro svůj mlýn na hřebeni Radhoště. Svědčí o tom velké balvany jakoby rozházené v okolí Jezera. Asi na působení čertů v tomto kraji bude kousek pravdy, nejvyšší bod Zlínského kraje, 1206 metrů nad mořem, se totiž jmenuje Čertův mlýn.
Mystika a nepopiratelné kouzlo Jezera do Velkých Karlovic přivedly i známého spisovatele Karla Jaromíra Erbena. Ten došel k daleko závažnějšímu zjištění, a sice k tomu, že Jezero obývali draci. Alespoň to uvádí ve své pohádce o Karlovském jezeru, která je součásti sbírky Národních pohádek.
Jako výchozí místo zvolme železniční stanici Velké Karlovice – zastávka. Je zde rozcestník turistických tras, vydáme se po žlutě značené trase směřující na Soláň. Úvodní část trasy vede po nové cyklostezce stoupající zvolna k Soláni, po dvou kilometrech stezka u autobusové zastávky odbočí do údolí Jezerného. Odtud vás čekají k Jezeru další dva kilometry chůze.
Cesta je zpevněná, terén nenáročný, což ocení např. rodiny s kočárky. Tam a zpět ujdete 8 km. Podobné tipy na výlety na Východní Moravu jsou uvedeny zde. Připravuje je obecně prospěšná společnosti Centrála cestovního ruchu Východní Moravy.

Kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích

Údolí Jezerné, Velké Karlovice