Článek
Tvůrci výstavy vycházeli z pozůstalostí místních sběratelů lidové slovesnosti, a tito učitelé, písmáci a národopisní pracovníci jsou zde také jmenovitě uvedeni.
Dalším podnětem byl společný projekt tří místních akčních skupin - OS Aktivios, sv. Jana z Nepomuku a Pošumaví Oživme společně památky a pověsti z míst tajemných i kouzelných.
Texty šestnácti pověstí, charakteristických pro Přeštice a nejbližší okolí, inspirovaly k malířskému vyjádření Marii Zajíčkovou-Jílkovou a Jiřího Běla; naopak, místa, k nimž se lidová vyprávění vztahují, přibližují spolupracovníci muzea četnými fotografiemi.
Nalezneme tu i zajímavý propagační počin, o nějž se pokusilo někdejší Kulturní zařízení Přeštice. Je to soubor dvaceti pověstí, vydaných formou tzv. "kupeckých pohádek", což byl oblíbený reklamní prostředek, hojně využívaný za první republiky. Jedna z pověstí - O čarodějné knížce v Řenčích - je v expozici vyjádřena v rozměru 3D, další - O krásné Juvarce a Dlouhém Bártovi z hradu Skála - si mohou děti nebo jejich rodiče zahrát na loutkovém divadélku, které je zde k dispozici.
Jednotlivé pasáže výstavy sjednocuje mapka Přeštickem na kole, která téma dovádí až do současnosti a láká návštěvníky k prohlídce konkrétních míst, opředených lidovými zkazkami.
Výstavu Krajinou našich pověstí doplňují v podkrovní výtvarné galerii mistrovské práce mladých uměleckých kovářů a truhlářů, žáků Střední školy v Oselcích. Obě expozice lze v Přešticích zhlédnout až do 15. září.