Článek
Stavbu katedrály nám přiblížila jejich učitelka Zdenka Benešová.
„S dětmi jsme si při stavbě katedrály vyzkoušeli týmovou práci a také jsme si trochu zasoutěžili. V každé skupině měly děti navrhnout svojí gotickou katedrálu a svůj návrh obhájit. Podle všemi zvoleného, nejlepšího návrhu jsme pak společně vytvořili katedrálu, na které se podílely všechny děti v rozdělených rolích jako architekti, skláři, sochaři apod. Vznikly tak tři katedrály, dvě jsou malovány na velkých formátech a třetí je postavena z kartonů, ale také z vyřazených knih z Městské knihovny. Ta se stala naším mecenášem, neboť nám koupila kvalitní lepidlo a poskytla vyřazené knihy. Pro výzdobu katedrály nám byl inspirací španělský architekt Antoni Gaudí. Stavbu jsme po dokončení přestěhovali do knihovny, kde si v ní děti mohou hrát, číst nebo si jen prohlížet texty a obrázky z vyřazených knih, které tak získaly jiný význam,” uvedla Zdenka Benešová.
Dnes můžeme novou „dominantu” Lednicko-valtického areálu najít v dětském oddělení Městské knihovny, kde je volně přístupná všem dětem. A co na katedrálu říkají samotné knihovnice?
„Původně to měl být jen malinký domek ve tvaru rotundy či hradu s cimbuřím,” sdělila nám jedna z knihovnic. „Nakonec byla ale podoba domku přizpůsobena tomu, co právě děti aktuálně s paní učitelkou probíraly tedy gotice. Vznikla tak pod dětskýma rukama krásná katedrála, shodou okolností právě v roce 700. výročí narození Karla IV., který sám nechal vystavět katedrálu sv. Víta v Praze. Můžeme tedy katedrálu nejen brát jako dárek pro děti, které navštěvují knihovnu, ale také jako malý dárek k narozeninám našeho významného panovníka.”