Článek
Do regionálního finále se kvalifikovalo 7 nejúspěšnějších hostinských – účastníků vzdělávacího programu z jižní Moravy a Jihlavska:
Žaneta Žáková, Kuřim
Ingrid Jurková, Kuřim
Jan Kubát, Brno
Daniel Krejčí, Brno
Zdeněk Nevosad,Třebíč - Nové dvory
Jitka Mokrá,Třebíč
Drahomír Bobek, Třebíč
V prostředí pivovarské restaurace v Jihlavě, předvedli účastníci svoje umění čepování piva před pětičlennou porotou, ale také před svými kamarády, či návštěvníky, kteří se přišli podívat, jak má správně načepované pivo vypadat.
Porota zasedla ve složení: Jiří Fiala, Richard Procházka, Roman Jůn, Vlastimil Zedek a Martin Němeček. Mimo čepování piva - na hladinku, s čepicí a malého piva, porota hodnotila například přípravu výčepního prostoru, ošetření sklenic před čepováním, ale i samotný servis načepovaného piva.
První tři nejúspěšnější účastníci regionálního finále se kvalifikovali do národního finále, které se koná v pondělí 29. dubna v Pivovaru Černá Hora. V národním finále soutěží účastníci v čepování piva a ve znalostech, které prokáží na místě vyplněním písemného testu z oblasti péče o čepované pivo.
Držitelem zlaté plakety Akademie Pivních Znalců z regionálního finále se stal Drahomír Bobek z Třebíče
Držitelem stříbrné plakety Akademie Pivních Znalců z regionálního finále se stal Zdeněk Nevosad z Třebíče.
Držitelem bronzové plakety Akademie Pivních Znalců z regionálního finále se stal Daniel Krejčí z Brna.
Z historie piva:
Pivo, jeden z nejstarších osvěžujících mírně alkoholických nápojů lidstva, se těší v Čechách největší oblibě. Základní princip výroby piva se dodnes od dob Sumerů a Egypťanů nezměnil. Pivo je vyrobeno jednou z nejstarších biotechnologií, které člověk zvládl. K výrobě piva potřebujeme tři základní suroviny: slad, chmel, vodu a mikroorganismy – kvasinky. Objev piva byl jednoduchý, protože mikroorganismy se vyskytují téměř všude kolem nás a dostaly se i do obilí namočeného do vody. Výsledkem jejich působení byl nakyslý nápoj s obsahem alkoholu a ten zachutnal.