Hlavní obsah

Jeden z nejoblíbenějších českých herců Ladislav Pešek se narodil před 107 lety

Novinky, Robert Rohál
Aktualizováno

V pátek 4. října uplyne 107 let od narození herce Ladislav Peška. Zatímco na začátku své herecké dráhy hrával rozverné studenty, aby později přešel na charakterní role, na samém konci herecké kariéry to byli vesměs královští pantátové a laskaví dědečci.

Foto: archiv autora

Ladislav Pešek jako Kalafuna ve filmu Strakonický dudák, který natočil režisér Karel Steklý.

Článek

Pocházel z umělecké brněnské rodiny a pravda je, že jeho pravé jméno znělo - Ladislav Pech. Babička Marie Thámová byla hvězdou kočovné společnosti a také oba jeho rodiče - stejně jako jeho starší sestra Marie Waltrová a její manžel Rudolf Waltr - byli významní brněnští herci. 

Na jevišti se malý Ladislav, který si už tehdy vysloužil přezdívku Lála, objevil ve třech letech. Později studoval na reálce, z níž potom přešel na dramatické oddělení brněnské konzervatoře. Tři roky pak hrál v Zemském divadle v Brně, odkud ale v roce 1929 přestoupil do pražského Národního divadla.

Tam sehrál celou řadu krásných rolí, například Vocilku ve Strakonickém dudákovi, Puka ve Snu noci svatojánské, Chlestakova v Revizorovi, Polonia v Hamletovi, Fortunata v Poprasku na laguně či titulního hrdinu v Osbornově Komikovi, a působil tam až do svého důchodu v roce 1976. O rok později vyšly jeho knižní memoáry Tvář bez masky.

I filmovat začal Ladislav Pešek poměrně brzy. Poprvé si zahrál ve filmech Loupežník (1931) a Miláček pluku (1931), šlo ale o epizodní role. Už tenkrát se ovšem zavedl jako komediální herec, což uplatnil ve větší míře zejména ve svých dalších postavách, ať už jako Jarka Pšenička v komedii Jarka Věra (1938) nebo "studentíci"  Áda Čuřil a Vojtěch Kulík ve filmech Škola, základ života! (1938) a Cesta do hlubin študákovy duše (1939). Přitom když je hrál, mu bylo už něco přes třicet - ale jak sám přiznal, do většiny kousků, které ve filmech předváděl, přidal to, co on sám prováděl ve škole.

Jednu z mála hlavních rolí své kariéry si zahrál v detektivní komedii Těžký život dobrodruha (1941), nicméně velkou hereckou příležitost dostal rovněž ve veselohře Hotel Modrá hvězda (1941). Později vytvářel se stejnou podmanivostí postavy komické i dramatické a ostře charakterní, ať už to byl Matouš Štěpánek v Cikánově adaptaci historického románu Antala Staška O ševci Matoušovi (1948), Žak v Komediantech (1953), šašek Miserere ve filmech Otakara Vávry Jan Hus (1953) a Jan Žižka (1955), Kalafuna ve Strakonickém dudákovi (1955) či muzikant v pohádce Obušku, z pytle ven! (1955).

Nelze opomenout ještě dva Peškovy vynikající herecké výkony, které podal v detektivní komedii Kasaři (1958) a dramatu Transport z ráje (1962). Dvě ze svých posledních filmových rolí přitom vytvořil v komediích Adéla ještě nevečeřela (1977) a Já už budu hodný, dědečku! (1978).

"Myslím, že si člověk musí podržet mládí do smrti, když chce dávat lidem radost a silný zážitek. Snažil jsem se, aby byl kus mládí ve všech postavách, které jsem hrál, i když už stály nad hrobem,"  říkával Ladislav Pešek. Zemřel 13. července 1986 v Praze.

Z postav, které ztvárnil na televizní obrazovce, si lidé asi nejvíc pamatují nejen dva královské pantáty z pohádek Popelka (1969) a Zlatovláska (1973), ale rovněž i jeho hlavního hrdinu z inscenace Nezralé maliny (1980). Objevil se také v seriálech Nemocnice na kraji města (1977), Malý pitaval z velkého města (1982) nebo Sanitka (1984).

Výběr článků

Načítám