Článek
K vidění byly mince staré i nové, české i cizí, známky, pohlednice, zápalkové nálepky, odznáčky, knihy, pivní etikety a jedním z nejzajímavějších artiklů byla nabídka několika starých visacích zámků. Z mnoha věcí na sběratele i zvídavé a zvědavé návštěvníky dýchla minulost. A dá se tvrdit, že sál byl naplněn pohodou, kterou podpořilo i připravené občerstvení v otevřeném baru.
Největším tahákem pro dětské návštěvníky byla ale přehlídka dálkově ovládaných modelů tanků a vlaků, které jezdily do vyhrazené ploše uprostřed sálu „Pelláku“. Občas se někomu z dětských návštěvníků zatajil dech, to když tank najel na překážku a hrozila nehoda v podobě jeho překulení, nebo když najednou tanková hlaveň neomylně zamířila na zvědavce, který se přiblížil moc blízko.
Za pořadatele shrnula celou akci Martina Váňová z Muzea papírových modelů: „Docela nás překvapil zájem veřejnosti. Každému, kdo si našel cestu v sobotu na sál Pellyho domů, patří náš dík. A samozřejmě největší poděkování za pomoc při realizaci celého setkání patří Klubu sběratelů Police a RC modelářům z Olešnice u Červeného Kostelce, kteří spolu s Českou obcí tankovou z České Metuje dokázali oživit sál.“
Návštěvníci živě debatovali o visacích zámcích a pásech cudnosti (které se ovšem v Polici neobjevily) a hlavně se mnoho domácích zastavilo u starých pohlednic z Police a okolí a většina vět potom začínala slovy: „Myslím si, že to je tam, co teď stojí…“
V myslích lidí se začínala formovat mapa prvorepublikového města Police nad Metují. „Všechny debaty o tom, kde který dům stával a co je na jeho místě dnes, vnímám jako krásnou přidanou hodnotu ke sběratelství,“ řekl jeden ze sběratelů, Lukáš Kollert, a dodal: „Občas mám taky problém zařadit starý záběr do reálného místa. Hlavně když se jedná o pohlednice ze skal.“
Vydařené sběratelské dopoledne skončilo téměř na minutu přesně úderem dvanácté hodiny.