Hlavní obsah

Jarní putování Pošumavím – romantická zřícenina Zavlekov

Novinky, Jan Kaše

Nad hlavním silničním tahem z Klatov do Horažďovic se na skále tyčí malá zřícenina tvrze, jejíž historie sahá až do 14. století. Místo poskytuje překrásný výhled na okolní krajinu.

Foto: Jan Kaše

Zavlekovská tvrz

Článek

Pokud se vydáte z Klatov do Horažďovic, narazíte po zhruba 17 kilometrech na malou obec Zavlekov, která se může kromě původně gotického kostela Nejsvětější Trojice pochlubit i relativně zachovanou zříceninou středověké tvrze, majestátně se tyčící na skále a působící jako mocný ochránce blízkého okolí.

Páni z Velhartic

Kdo a kdy přesně kamennou tvrz nechal postavit, se bohužel neví. Je však velice pravděpodobné, že to byli páni z Velhartic.

„Ves Zavlekov se poprvé připomíná v roce 1334, kdy ji držel Dlouhomil z Velhartic, zmiňovaný ještě v roce 1377. Patrně již on postavil na vysoké skále nad vsí tvrz, kterou po něm držel jeho syn Bušek. Buškova manželka prodala v roce 1404 ves Zavlekov, v níž se tehdy poprvé připomíná tvrz, Janovi z Herštejna a z Velhartic. Kolem roku 1480 koupil zavlekovský statek Půta Švihovský z Rýzmberka. On, či snad jeho syn Břetislav, který statek zdědil asi v roce 1504, tvrz zřejmě pro těsnost opustil, takže v roce 1544, kdy statek koupil Jan Chanovský Dlouhoveský z Dlouhé Vsi, se uvádí jako pustá," píše se na stránkách obce Zavlekov (www.zavlekov.ic.cz).

Romantická zřícenina s překrásným výhledem

Dnešní podoba zříceniny je pozůstatkem přestavby z 19. století, kdy se hrabě Eduard Taaffe (1833-1895), významný rakouský státník a politik, rozhodl přistavět zdi a celou podobu pojmout jako romantickou zříceninu.

Nutno podotknout, že hrabě měl k tomuto kraji blízký vztah. Byl majitelem panství Nalžovské Hory (5 km od Zavlekova), kde také v roce 1895 zemřel.  

Zřícenina, k níž se nejlépe dostanete kolem místního hřiště, nebo po polní cestě a po louce rozprostírající se nad obcí, má možná díky tomuto stavebního zásahu hraběte Taaffeho dobře dochovanou válcovou baštu a obvodové zdi. Zachovaly se rovněž sklepy bez klenby a gotický portál v úrovni původního prvního patra.  

Od zříceniny je pak zvláště v letních měsících, kdy je příroda plně ovládnutá zelenou barvou, překrásný a uklidňující výhled na okolní krajinu.

Název obce se vyvíjel

Je také zajímavé, jak se postupně vyvíjel název obce. Ve 14. století je uváděna jako Sawlekom, o sto let později je to již Zawlekowic a v 16. století pak Zawlekom. Kolem roku 1720 se objevuje název Souflek. V 19. století jsou to hned dvě podoby – Zamlekau a Závlekom. Teprve od roku 1924 se ustálil Zavlekov.

Související témata:

Výběr článků

Načítám