Článek
Poznat znamená porozumět je podtitul výstavy ve Vlastivědném muzeu v Šumperku, jejímž cílem je představit tělesně postižené jinak než jako ty, kdo jsou jen odkázáni na cizí pomoc.
„Výstava přibližuje život handicapovaných a pomůcky, které jim usnadňují bytí a navracejí je do společnosti. Vznikla v Moravském zemském muzeu v Brně, záměrem autorů bylo ukázat, že ať zdraví, nebo postižení, všichni jsme lidé. Handicapovaní si víc než lítost zaslouží obdiv za vše, co musejí v běžném životě zvládnout,“ objasnila Dana Vláčelová, vedoucí výstavnictví.
Šumperským vkladem do projektu je představení čtyř silných životních příběhů.
„Muži, kteří souhlasili se zveřejněním svých osudů, jsou mimořádné osobnosti. Dokázali se prosadit navzdory handicapům, jejich životní vůle a energie může být inspirací pro každého z nás,“ soudí Vláčelová.
Žeň cenných kovů
Michal Nevrkla se už od mládí věnoval sportovní gymnastice, byl šestinásobným přeborníkem republiky, trojnásobným českým mistrem v bikrosu. Osudným se mu stal sajdkárkrosový závod v roce 1995, kdy byl při nehodě těžce zraněn. Ani amputace nohy ho však nezastavila v další sportovní kariéře.
Hned v následujícím roce získal bronz na mistrovství republiky v lyžování. Od té doby vybojoval šest titulů mistra republiky v lyžařských disciplínách, získal zlato na Evropském poháru, obsadil čtvrté místo ve Světovém poháru. Zaujal osmou příčku v obřím slalomu na paralympiádě v Salt Lake City a ještě o jednu příčku si polepšil v Turíně.
Je čtyřnásobným mistrem republiky v plavání na sto metrů volným způsobem, zaujal osmou pozici na mistrovství Evropy v Braunschweigu.
Šestnáctiletý dostal „nohu“ z lipového dřeva
Amputaci nohy musel podstoupit také Mojmír Janků. Psal se rok 1971 a na šestnáctiletého mladíka čekala nepohodlná protéza z lipového dřeva. Ani ta ho však neodradila od sportovních zálib.
„Reprezentoval jsem na mezinárodních soutěžích ve stolním tenise. Věnoval jsem se atletice tělesně postižených, v roce 1981 jsem vybojoval druhé místo na mistrovství Československa. Navzdory handicapu jsem pracoval v nejrůznějších povoláních, především v oblasti péče o zdravotně postižené,“ uvedl Janků.
Úspěchy v týmu i v jednotlivcích
Vozíčkář Dušan Ščambura se v roce 1997 stal českým šampionem v plavání. Zlato, stříbro i bronz vybojoval na mezinárodních mistrovstvích v atletice. Na mistrovství světa v Taipei byl třetí v hodu oštěpem. Se spoluhráči z florbalového týmu se dvakrát stal mistrem ligy, jednou byli třetí. Dalších úspěchů doma i v zahraničí docílil ve vozíčkářském duatlonu, triatlonu a v cyklistice.
Sportovní úspěchy má na svém kontě i nevidomý Jiří Skála. V roce 2006 se spoluhráčem Janem Řežuchou zvítězil na mistrovství republiky ve čtyřhře showdown, stolního tenisu pro nevidomé. O rok později skončil v hodnocení sezony celorepublikově třetí.
Výstavu Jak se žije s handicapem je možno navštívit v Rytířském sále muzea až do 25. května.

I s jednou nohou se dá lyžovat.

Šestinásobný mistr republiky Milan Nevrkla.

Návštěvníci výstavy Jak se žije s handicapem si mohou vyzkoušet jízdu na invalidním vozíčku nebo chůzi o berlích či s pomocí chodítka.