Hlavní obsah

Jak dál v evropské integraci? Téma mezinárodní vědecké konference v Ostravě

Novinky, Alois Miarka

Mezinárodní vědecká konference o evropské integraci ICEI 2016 se 19. a 20. května koná v moravskoslezské metropoli. Setkání uspořádala katedra evropské integrace Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.

Foto: Eva Minarčíková
Článek

Pozvání přijalo 170 účastníků převážně ze zemí Evropské unie – z České republiky, Polska, Slovenska, Španělska, Belgie, Itálie, Maďarska, Slovinska, Rumunska a Litvy. Téma ostravské konference zaujalo také vysokoškolské pedagogy a výzkumné pracovníky z Japonska, Ruska a Turecka.

Ovšem největší zájem vedle domácích účastníků projevili naši severní sousedé, pro něž je určena zvláštní sekce vedená v polštině. Ta se také stala jedním z jednacích jazyků – spolu s češtinou, slovenštinou a angličtinou.

„Těší nás, že na letošní konferenci ICEI 2016 je přítomno o osmdesát účastníků více než předloni,“ uvedla organizační garantka Michaela Staníčková z katedry evropské integrace. „Je nejen odezvou na úspěšné předcházející dva ročníky ICEI 2012 a 2014, ale i odrazem zvýšeného zájmu o aktuální evropské dění a potřebou diskutovat a nalézat řešení na současné problémy a výzvy evropské integrace.“

Témata konference jsou rozdělena do šesti sekcí:

Výzvy evropské integrace – příležitosti a hrozby

Hospodářské a měnové aspekty evropské integrace

Soudržnost a konkurenceschopnost Evropské unie

Vnější vztahy a bezpečnost Evropské unie

Mezinárodní ekonomická integrace a globalizace

Kvantitativní přístup k problematice Evropské unie

Podle informací organizátorů účastníci konference projevili největší zájem o hlavní tematickou oblast, jíž jsou výzvy evropské integrace. Hodně žádána je rovněž problematika soudržnosti a konkurenceschopnosti Evropské unie, která je aktuální zejména v souvislosti s  programovým obdobím 2014 - 2020, a také čerpáním prostředků z Evropských strukturálních a investičních fondů.

Zveřejňujeme několik zásadních témat příspěvků konference:

Patrizia Gazzola, Eka Sepashvili, Antonio Lo Parco – Itálie a Gruzie: Integrace EU pro úspěšné Východní partnerství: obchod a udržitelný rozvoj

Albina Gukova, Irina Anikina, Anna Chekalkina, Inna Skrynnikova – Rusko: Vliv ekonomických sankcí EU – Rusko na integrační procesy: Volba regionálních partnerů

Peter Horváth ­– Slovensko: Migrační politika - Souvislost mezi zeměmi Visegrádské skupiny a Evropskou unií

Eva Jančíková, Janka Pásztorová– Slovensko: Bankovní unie a stabilita finančního systému v EU

Florian Margan– Slovensko: Kolaps Evropské unie a eurozóny: Ochrana finanční stability, perspektivy konkurenceschopnosti v nadcházejícím globalizovaném světě

Matúš Meluš – Slovensko: Důvody pro možný „Brexit“ z Evropské unie

Boris Navrátil – Česká republika: Prohlubující se nebo vícerychlostní Unie

Rafał Riedel – Polsko: Euroskepticismus nebo euronadšenci

Helena Tendera-Właszczuk – Polsko: Analýza příčin krize Evropské unie

Z konference bude vydán sborník s více než 135 odbornými články. V tištěné verzi se s ním odborná veřejnost může seznámit v Národní knihovně České republiky a Moravskoslezské vědecké knihovně. Elektronická verze bude volně dostupná na stránkách konference http://www.ekf.vsb.cz/icei/cs.

Související témata:

Výběr článků

Načítám