Hlavní obsah

Islandská klarinetistka Auður Edda Erlendsdóttir bude koncertovat i v ostravském PANTu

Novinky, Vladan Jílek
Aktualizováno

Mladá klarinetistka Auður Edda Erlendsdóttir přijede do České republiky na pozvání hukvaldské cimbalistky Gabriely Jílkové. Posluchačům se společně představí ve čtyřech moravských městech.

Foto: Vladan Jílek

Islandská klarinetistka Auður Edda Erlendsdóttir a hukvaldská cimbalistka Gabriela Jílková

Článek

Komorní koncert s názvem Quasi improvvisato? slibuje nevšední zážitek umocněný barevností obou hudebních nástrojů - klarinetu a cimbálu.

V programu zazní výjimečné skladby výjimečných světových autorů, jakými jsou například György Kurtág, Béla Bartók, Máté Bella či András Gábor Virágh. Nevšednost koncertu umocní světová premiéra islandské skladby pro cimbál a klarinet od současné autorky Ingibjörg Ýr Skarphéðinsdóttir.

Přáním cimbalistky studentky Hudební akademie Ference Liszta v Budapešti Gabriely Jílkové je představit cimbál v jeho nejaktuálnější sólové podobě. Se svým hostem, islandskou klarinetistkou Auður Edda Erlendsdóttir, slibují posluchačům nevšední potěšení také ze souladu dvou krásných hudebních nástrojů.

Na koncerty se můžete těšit v těchto městech:

Kroměříž 9. května, 19.00 hodin, Konzervatoř P. J. Vejvanovského

Ostrava 10. května, 18.00 hodin, Centrum PANT

Opava 11. května, 19.00 hodin, Klub Art

Štramberk 14. května, 16.00 hodin, Zámecký sál U Písařů

Auður Edda Erlendsdóttir hraje na klarinet od svých sedmi let. Do roku 2011 se věnovala především jazzové a lidové hudbě, poté se plně zaměřila na studium hudby klasické. Pod vedením Freyja Gunnlaugsdóttir absolvovala v roce 2014 na Reykjavik College of Music.

Od roku 2014 studuje na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti u Zsolta Szatmáriho. Pravidelně koncertuje v orchestrech Hudební akademie i s orchestry z Islandu. Od roku 2016 je součástí Islandského symfonického orchestru. V lednu 2017 s tímto orchestrem vystoupila jako sólistka v jejich koncertním programu Young Soloist Program s Klarinetovým koncertem od Carla Nielsena.

Gabriela Jílková začala hrát na cimbál ve svých pěti letech u profesorky Růženy Děcké v ZUŠ Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí. V letech 2009–2016 studovala hru na cimbál pod vedením Daniela Skály na Janáčkově konzervatoři.

Od roku 2016 pokračuje ve studiu hry na cimbál na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti u vynikající cimbalistky a pedagožky Ilony Szeverényiové. Během sedmnácti let aktivního hraní dosáhla výrazných úspěchů nejen na domácí hudební scéně, ale i v zahraničí.

Související témata:

Výběr článků

Načítám