Článek
Jantarová stezka je jednou z nejznámějších a nejstarších dálkových komunikací v Evropě. Její hlavní větve vedly od pravěku přibližně v severojižním směru od Baltského a Severního moře do středomořské oblasti a na Balkán.
Důležitým komunikačním koridorem na její trase byla již od pravěku Moravská brána a oblast pozdějšího Ostravska. Svou stopu zanechala Jantarová stezka v řadě míst dnešního Moravskoslezského kraje a také město Ostrava vyrostlo na jedné z jejich větví nad brodem přes řeku Ostravici.
Tématem výstavy, připravené týmem Muzea Jantarové stezky pod vedením PhDr. Davida Majera, však nejsou jen cesty a obchod. Skutečnost, že si autor všímá více problematiky obchodu, dopravy a obecně cestování, je možno vnímat jako historickou metodu a prostředek vedoucí nejen k rekonstrukci průběhu Jantarové stezky, ale i k interpretaci dějinného obrazu oblasti, které spojovala.
Výstava je koncipována v jednotlivých uzavřených segmentech: Jantarová stezka (Jantar je fosilní pryskyřice z jehličnanů) v pravěku, Římská říše, Aquilaia, Lodě a lodní doprava, Velká Morava, Ostrava na Jantarové stezce.
Z vystavovaných exponátů je nutno zmínit například kompletní hrobové výbavy z doby bronzové, dále skvěle dochovanou římskou čutoru na vodu z 2. století n. l. Na výstavě je k vidění také kolekce pravěkých pazourkových seker či detailní model severské lodi z Nydamu z počátku 4. století n. l.
Expozice obsahuje 26 infomačních panelů s fotografiemi, nákresy a mapami a také devět vitrín s vzácnými exponáty.
Výstava je otevřena do letošního 31. prosince. Hradní galerie je otevřena: listopad úterý až neděle od 10:00 do 16:00, prosinec pondělí až neděle od 10:00 do 18:00.