Článek
Dlouhá zima přidala spoustu práce i hradním skřítkům. "Přijďte Hlídálkům, Naschválníčkovi, Sklepníčkovi, Studníčkovi a dalším oživit Bouzov po zimním spánku," pozvala kastelánka Zuzana Šulcová zejména nejmenší návštěvníky.
Ti se podle jejich slov se pustí do otevírání všech hradních oken a dveří, aby vpustili do studených koutů první teplé paprsky sluníčka. Zároveň poskytnou poutavé vyprávění o tom, co se na hradě děje v zimě a co všechno je potřeba udělat než hrad otevře brány návštěvníkům. "Nezapomeňte ale na teplé oblečení, paní Zima si totiž hrad dokonale podmanila," upozornila kastelánka.
Akce se skřítky se uskuteční v sobotu a v neděli, až do pondělí ale bude přístupný celý hrad, který zcela jistě potěší květinovou výzdobou v duchu Velikonoc.
Návštěvu Bouzova poněkud komplikuje úplná uzavírka silnice III/37313 Kovářov - Hvozdečko - Bouzov v termínu 25. března - 28. dubna. Důvodem je oprava silnice a propustku. Možnost objížďky je přes Loštice - Vlčice - Jeřmaň - Bouzov.
Hrad Bouzov
První zmínka o pozdně romantickém hradu Bouzově pochází z roku 1317, kdy byl vlastníkem panství Búz z Búzova. Majitelé hradu se střídali poměrně často, mezi ty nejvýznamnější patřili například markrabě Jošt nebo český král Jiří z Poděbrad.
Od roku 1696 jsou osudy hradu spojeny s Řádem německých rytířů. Byl to právě velmistr řádu arcivévoda Evžen Habsburský, který se zasloužil o radikální přestavbu Bouzova v letech 1895–1910 podle projektu architekta Georga Josefa Hauberissera do své dnešní romantické podoby.