Článek
Na pěti domech u náměstí T. G. Masaryka je momentálně nainstalováno třináct speciálních klecí s vodou a zrním. Dovnitř se pták dostane lehce, zpět už nikoliv. Deratizátoři je kontrolují každý den. Odchycené kusy pak usmrtí plynem.
„Odchyt holubů bude dlouhodobou záležitostí. Poprvé ho proto zkoušíme v samotném centru. Výsledky si vyhodnotíme a uvidíme, zda budeme pokračovat. V minulosti jsme k odchytu přistoupili ve Starém Bohumíně, když jsme odkoupili zdejší dům číslo 45 a před jeho rekonstrukcí jsme se museli zbavit přemnožených holubů. Tehdy jsme jich tady lapili přes padesát,“ uvedl Stanislav Svrčina z majetkového odboru bohumínské radnice.
Deratizátoři nastražili návnady do míst, kde jsou ptáci zvyklí sedávat. „První týden jsme na střechy umístili jen krmení a v dalších dvou týdnech jsme ke krmení přidali i klece. O odchytu rozhoduje i počasí, když je mlha a prší, jsou klece prázdné. Holubi v dešti nelétají. A za návnadou nepřijdou ani ve chvíli, kdy jsou nakrmení, to pak odchyt komplikuje,“ upozornil deratizátor Lukáš Svěrák s tím, že by proto lidé, hlavně důchodci, měli na krmení holubů zapomenout.
Město majitelům domů doporučuje uzavřít okna na půdách, aby se tady holubi nemohli množit. Má s tím své zkušenosti. Před lety se totiž holubi uhnízdili kvůli rozbitým střešním vikýřům i v půdních prostorách bohumínské radnice. Když se pak střecha opravovala, vyvezla se odsud plná vlečka holubího trusu a mrtvých ptáků.
Po opravě je už radniční střecha před holuby chráněna a navíc disponuje i systémem hrotů, který jim znemožňuje na střeše přistát. Stejné opatření je i na některých městských či družstevních domech v centru Bohumína. V minulosti se holubi zkoušeli plašit pomocí dravců. To se ale neosvědčilo. Ptáci se přesunuli jen o pár set metrů dál.