Článek
Šachové partie rozehrají děti ze základních škol ve středu 7. června, o den později ve čtvrtek 8. června se u šachovnic potkají děti z mateřinek. Červnovou šachiádu pořádá bohumínský Dům dětí a mládeže Fontána ve spolupráci s lektory výuky šachu a trenéry SK Slávia Orlová za podpory bohumínské radnice.
Každá škola vyšle do bojů o titul šachového krále čtyři chlapce a čtyři dívky. Ve středu tedy zasedne k šachovnicím 48 dětí z mateřinek, o den později 40 žáků základních škol. Pro mateřské školy radnice zajistila autobusovou dopravu dětí do domu mládeže a zpět.
Šachy jsou v Bohumíně nesmírně populární, přispěl k tomu i unikátní projekt Šachy do škol, do něhož se v letošním školním roce zapojily čtyři základní školy a pět mateřských škol. Město investovalo 60 tisíc korun do nákupu velkých magnetických šachovnic a platilo práci tří lektorů, což stálo zhruba 110 tisíc korun. Rodiče dětí nemuseli platit „kroužkovné“.
„Zájem dětí o šachy byl obrovský, do projektu se nám přihlásilo téměř dvě stě malých šachistů. Garantem bohumínských lekcí byl předseda Moravskoslezského krajského šachového svazu Jiří Novák. Byl to právě on, kdo přišel s myšlenkou uspořádat šachiádu, aby si děti mohly ověřit, jak zvládly pravidla a taktiku,“ vysvětlila vedoucí odboru školství, kultury a sportu bohumínské radnice Pavla Skokanová.
Výuka probíhala celý školní rok v rámci pobytu dětí v mateřinkách a školních družinách pod hlavičkou Domu dětí a mládeže Fontána. Lekce trvaly 45 minut a malí hráči se scházeli jednou až dvakrát týdně. Seznamovali se s historií a pravidly šachů, s jednotlivými figurami a tahy. Hru procvičovali se zkušenými lektory zábavnou formou, například pomocí šachového fotbalu či hrou na ovečky a vlka.
„Jsem velmi rád, že si šachy našly v Bohumíně tolik příznivců. Sám je hraji závodně od dob studií na gymnáziu, což je trochu pozdě, a mohu jen litovat, že tehdy nebyla možnost hrát již od mateřské školy. V tom budou mít dnešní děti výhodu, a koho tento sport chytí, tak se může vypracovat na velmi dobrou úroveň. A i pro toho, komu zůstane jen celoživotním koníčkem, je hra, myšlení a soustředění prospěšné pro výuku jiných předmětů,“ komentoval projekt starosta Bohumína Petr Vícha, který se pravidelně utkává s bohumínskými gymnazisti při šachové simultánce.
Radnice plánuje, že v projektu Šachy do škol bude pokračovat i v příštím školním roce. „Děti, které si už osvojily základy, budou moci své znalosti prohlubovat. Rodiče výuku vnímají velmi pozitivně, někteří z nich kvůli dětem oprášili své znalosti šachů nebo se hru začali učit společně s dětmi a doma si ji společně procvičují. Žáci se navíc těší na venkovní výuku ve zmodernizovaných školních dvorech. Počítáme s tím, že se nám po prázdninách přihlásí i noví zájemci,“ doplnila Skokanová.