Článek
„Připomněli jsme lidem tak trochu pozapomenuté kdoule, dřínky, hložinky, jeřabiny, mišpule i plody rakytníků, z nichž hospodyně v minulosti vyráběly výborné zavařeniny a marmelády. Plody všech tvarů, barev i velikostí se vyznačovaly pestrou škálou zajímavých chutí. Vystavovali jsme osm desítek odrůd jablek, dvacet druhů hrušek a také třeba kaštany,“ přiblížila Jana Lubojacká z Ústavu ekologického vzdělávání.
„O staré, původní odrůdy projevují zájem lidé, kteří mají blízko k přírodě. Je jim sympatický ekologický způsob zahradničení, jenž se snaží zachovat přírodní rovnováhu. Dávají mu přednost před udržováním zahrady s pomocí neustálých chemických zásahů, které kromě užitku přinášejí i mnohé škody,“ dodala Jana Andrísková, ředitelka vzdělávacího zařízení.
Tři stovky návštěvníků se zajímaly nejen o historické odrůdy ovoce. Prohlédli si také zrekonstruovanou budovu bývalé školy, v níž letos na podzim zahájil svou činnost nedávno založený Ústav ekologického vzdělávání.
Návštěvníci výstavy soutěžili o nejlepší výrobek z jablek, která nezištně věnovaly mladoňovské ženy. Nechyběl ani odborný výklad. Postaral se o něj Stanislav Boček z Mendelovy univerzity v Brně.
„Chtěli jsme veřejnost seznámit s možností navracení některých zajímavých odrůd zpátky do našich zahrad i volné přírody. Jedná se totiž o kulturní dědictví po předcích, které by nemělo upadnout v zapomnění,“ soudí organizátorky.
Zájemci si mohli také objednat stromky některé z vystavených odrůd. „Vzhledem k mimořádnému zájmu veřejnosti uvažujeme o tom, že budeme v této činnosti pokračovat,“ uvedla Lubojacká.
Dalším tématem, chystaným pro zimní měsíce, má být „správná výsadba a řez ovocných stromů“.