Článek
Textové panely zpracované do formy dobového tisku přibližují vznik a vývoj nejpříjemnějších hracích hodin, obdiv budících píšťalových mechanismů, věhlasných hřebíčkových hracích strojků, senzačních polyfonů, vkusných elegantních symfonionů, báječných aristonů, zázračných flašinetů i brilantních patentních orchestrionů. Doplněny jsou i historky z minulosti dokreslující atmosféru tehdejších náměstí, hostinců a tančíren.
Vystaveny jsou stroje, jež pomáhaly v obživě žebráků a válečných invalidů, nebo které hrály pro potěšení v měšťanských salonech. Nejrozšířenějšími mechanismy 19. a 20. století byly hřebíčkové hrací strojky. Nejtypičtější jsou švýcarské leštěné skříňky s velkými vyladěnými hřebeny a válci s hřebíčky.
Jejich výroba byla však hojně zastoupena i v Čechách, kde získala světovou úroveň. Strojky byly doplňovány do hodin, obrazů, fotoalb a dalších například upomínkových předmětů. Na výstavě je k vidění například hrací židle, která po dosednutí spustila jednu ze dvou skladeb.
Podle ředitele muzea Jana Luštince jde o interaktivní výstavu. „Návštěvník si může najít, kterou skladbu by chtěl slyšet a některé věci předvádíme i naživo,” uvedl.
Bonusem k výstavě je místní unikát - Metelkův betlém se 142 pohyblivými figurkami, jež vytvářejí 350 pohybů. Jde o jeden z nejpozoruhodnějších evropských betlémů. Součástí je právě i hřebíčkový a píšťalový hrací strojek.
Ačkoli je výstava doplňována předměty z mnoha muzeí, je putovní. Další termíny konání budou k dispozici na stránkách autora.