Článek
Až do 6. prosince bude Galerie Václava Chada ve Zlíně hostit výstavu obrazů a maleb nejrůznějších formátů. V expozici S/M/L/XL se odráží zaujetí Patrika Hábla otázkou, zda obrazy potřebují mít své měřítko, poměr i správnou velikost.
Návštěvníci se pak mohou u konkrétního díla zamyslet, zda existuje přímý vliv měřítka, obsahu a formy na diváka. Na výstavě se totiž objevuje nejmenší obraz Poutnice, který vznikl před 20 lety. A ten samý motiv je pak zasazen i do většího měřítka.
„Dlouhodobě Patrika Hábla zajímá spojení obrazu a prostoru. To, co divák prožívá okem a ve své hlavě před obrazem. Člověkem prostupuje obraz vytvořený v prostoru, prostor je rekonstruován obrazem a obraz je rekonstruován malbou,“ uvedla kurátorka výstavy Miroslava Ptáčková.
Patrik Hábl je známý také svými realizacemi v architektuře, které zasazuje do veřejného nebo do sakrálního prostoru. I pro zlínskou výstavu si připravil neobvyklou instalaci. Před vstupem do zámku upoutá pozornost návštěvníků 21metrové plátno napnuté na sloupořadí. Velkoformátová malba zpracovaná experimentálními technikami a postupy využívá jako podklad netradiční materiál, který se obvykle používá k tvorbě reklamních bannerů.
Jedinečnou příležitost setkat se s autorem, vyslechnout si jeho interpretaci díla a pokládat mu dotazy nabízí komentovaná prohlídka výstavy vedená přímo Patrikem Háblem. Konat se bude v rámci Zlín Design Marketu v sobotu 12. října od 16:00 hodin.
Expozice je umístěna v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zámku. Přístupná je od 10. října do 6. prosince vždy od úterý do pátku od 10 do 17 hodin, o víkendech pouze po individuální dohodě. Vstupné je 50 Kč. Během Zlín Design Marketu bude otevírací doba prodloužena – v sobotu 12. října bude otevřeno od 10 do 20 hodin, v neděli 13. října od 10 do 16 hodin.
Další informace na www.zlinskyzamek.cz
Patrik Hábl (*1975 ve Zlíně) je současný český malíř. Vystudoval Střední školu uměleckoprůmyslovou v Uherském Hradišti a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Je známý svými realizacemi v architektuře, které zasazuje do veřejného nebo do sakrálního prostoru. Vytvořil řadu prostorových vstupů současného umění do významných historických staveb, mezi nimi například intervence “postních obrazů” v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora, intervence ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře nebo instalace v expozici Umění Asie a starověkého Středomoří v Národní galerii v Praze.
Má za sebou více než 50 samostatných výstav po celém světě, např. v Miláně v galerii Spazio Ostrakon, v Kjótu v Galerii Gimlet Saas, v Grazu v QL Gallery nebo v Mnichově v Gallery Kalt. Jeho práce byla také zařazena do čtvrtého a šestého Pekingského mezinárodního uměleckého bienále. Vystupoval na skupinových výstavách v Paříži, New Yorku, Istanbulu a Curychu. V současné době žije v Praze a působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Je členem sdružení Umělecká beseda a Hollar.