Článek
Dnes je divadelní budova neodmyslitelnou součástí kulturního dění. Její výrazná architektonická tvář i výtvarné řešení vzešly z celorepublikových soutěží, kterých se zúčastnila řada předních československých architektů a výtvarníků.
„Stačilo přitom jen málo, a divadlo mohlo vypadat úplně jinak nebo také dosud nemuselo být postaveno či dostavěno vůbec,“ řekla kurátorka výstavy Ladislava Horňáková s tím, že snahy o výstavbu divadelní budovy se ve městě datují již od třicátých let minulého století.
Zřejmě první projekty zpracoval významný zlínský architekt František Lýdie Gahura (1891 - 1958). Stálá divadelní scéna byla ve Zlíně založena v roce 1946 pod názvem Divadlo pracujících a působila v adaptovaných prostorách dnešní Malé scény (od 17. září 1946).
„Jednalo se ale o provizorní řešení a v roce 1956 bylo rozhodnuto o stavbě nové budovy a vyhlášení architektonické soutěže v roce 1957. Z přihlášených soutěžních návrhů (57) získal první cenu projekt architektů Karla Řepy a Miroslava Řepy. K realizaci přizval Miroslav Řepa svého spolužáka Františka Rozhona,“ upřesnila kurátorka.
Vítězný soutěžní návrh byl na poválečné poměry velkorysý. V roce 1962 byla vyhlášena soutěž na uměleckou výzdobu divadla. Architekti se ve spolupráci s výtvarnými umělci snažili prostřednictvím syntézy architektonických a výtvarných prostředků vytvořit sjednocený kultivovaný prostor, což se podařilo nadstandardně. Divadlo dalo místu velkoměstské měřítko a stalo se výrazným centrem kultury.
Budova divadla včetně uměleckých děl, přilehlého parku a kašny je cenným dokladem spojení urbanismu, architektury a umění v československé architektuře a byla zapsána do Ústředního seznamu kulturních památek.
Návštěvníci výstavy budou mít příležitost podrobně se seznámit nejen s originálními návrhy architekta Františka L. Gahury na budovu divadla v meziválečné a válečné éře a s neznámými soutěžními návrhy na Divadlo pracujících v Gottwaldově od architektů Jana Sokola, Jiřího Čančíka, či s projekty vítězného týmu architektů Řepy, Miroslava Řepy a Františka Rozhona, ale také s řadou dosud nepublikovaných fotografií, dokládajících původní stav prostoru pro výstavbu divadla, samotný postup výstavby divadla i průběh a výsledky výtvarné soutěže na uměleckou výzdobu divadla.
Navíc je připraven i doprovodný program:
4. dubna v 16 hodin - přednáška Architekt F. L. Gahura a vývoj meziválečného Zlína a komentovaná prohlídka výstavy
7. dubna v 17 hodin - komentovaná prohlídka výstavy s Ladislavou Horňákovou
21. dubna v 17 hodin - komentovaná prohlídka s autorem divadelní budovy Miroslavem Řepou v budově divadla
Výstava bude přístupná denně, kromě pondělí, od 10.00 do 18.00 v Grafickém kabinetu ve 2. podlaží budovy 14 zlínského továrního areálu až do 31. května. Připraveny budou i nejrůznější animační programy.