Článek
Zpátky na výsluní - České malířství 19. až 21. století
Od 2. května otevírá Galerie Goltzova tvrz v Golčově Jeníkově již 25. výstavu, představující průřez českým malířstvím od počátku 19. století až po tvorbu současných výtvarníků.
Výstavou bychom chtěli upozornit na krásu, ale i úskalí sběratelství, napomoci, poradit při výběru, nebo případné koupi obrazu. Oslovili jsme několik významných historiků umění, dlouholeté sběratele, předsedu asociace starožitníků a požádali je, aby se vyjádřili k situaci na českém trhu s výtvarným uměním, problematice ověřování pravosti, rozpoznávání falz a doporučení při nákupu uměleckých děl. O své názory se s námi PhDr. Michael Zachař, Dr. Jana Orlíková a Ing. Jan Neumann podělili ve výstavním katalogu, který bude, kromě těchto textů, jako vždy, reprodukovat veškerá vystavená díla.
19. století zastoupí například plátna Bedřicha Hawránka, Augusta Piepenhagena, Antonína Chitussiho, Josefa a Antonína Mánesa, českou krajinomalbu 20. století řada obrazů od žáků Julia Mařáka, Aloise Kalvody, Josefa Ullmanna, Jana B. Minaříka, Jana Honsy, Otakara Lebedy... Jejich současníky zastupuje Oldřich Blažíček, Jindřich Prucha, nebo ne tak známý, ale přesto vynikající malíř, Jaroslav Hněvkovský .
Druhé patro Goltzovy tvrze bude patřit české moderně 20. století, například Janu Bauchovi, Janu Kotíkovi, Otakaru Kubínovi, Janu Zrzavému. Obřadní síň bude tentokrát kontrastovat s moderními trendy posledních třiceti let (Josef Jíra, Vladimír Komárek, Ivan Ouhel...) a představí též výběr z děl generace současných čtyřicátníků (Jaroslav Valečka, Jiří Hauschka, David Saudek...).